Szukaj

Regały czarne

Sortuj
92 Produkty
Sortuj

Czarny regał

Klasyczny czarny regał będzie pasował do pomieszczeń nowoczesnych, jak urządzonych w tradycyjnym stylu. Regały są jednymi z najczęściej kupowanych mebli. Na ich półkach można ułożyć książki, porcelanowe figurki. Znajdzie się na nich miejsce również na wakacyjne pamiątki i ramki z rodzinnymi zdjęciami. Czym należy kierować się przy wyborze czarnego regału i do jakich pomieszczeń będzie on pasował? Oto kilka wskazówek.

Czarny regał – krótka historia

Pierwsze regały w domach pojawiały się już w Cesarstwie Rzymskim, kiedy powstawały prywatne biblioteki. Równie bujnie mebel rozwijał się na Dalekim Wschodzie od około VI wieku naszej ery. Buddyjscy mnisi umieszczali cenne zwoje na półkach, a tamtejsza wersja regału była bogato zdobiona. Regał zmieniał się zresztą wraz z książkami oraz sposobem ich przechowywania. Średniowieczni mnisi trzymali cenne manuskrypty w specjalnych pojemnikach, które później ustawiali na otwartych półkach lub za zamykanymi drzwiczkami. Dzięki wynalazkowi druku w XV wieku książki coraz bardziej się upowszechniały, a wraz z nimi regały.

W erze nowożytnej za najszlachetniejszy surowiec do produkcji tych mebli uznawano drewno dębowe. Właściwie niewiele się pod tym względem zmieniło do dziś – w klasycznie eleganckich aranżacjach wciąż króluje dąb. Rewolucja przemysłowa i postępująca industrializacja wprowadziła do meblarstwa także inne materiały, takie jak bliżej znane współczesnym metalowe konstrukcje, a później też tworzywa sztuczne. Regał przetrwał próbę czasu. Designerzy, reagując na zmieniające się potrzeby i trendy, wciąż udoskonalali jego formę. Dlatego współcześnie jest w czym wybierać!

Czarny regał w aranżacji salonu

W nowoczesnych wnętrzach, w których naprzemiennie królują odcienie czerni i bieli, idealnie będzie się prezentował regał czarny. Wykonany z fornirowanych płyt MDF albo egzotycznego drewna klasyczny regał powinien mieć wysokość co najmniej 180 cm i szerokość przynajmniej 120 cm. Warto wybrać regał czarny z możliwością dostosowania wysokości półek. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba kupować osobnego stolika na sprzęt RTV. Najlepszy będzie regał czarny z zabudowanym dołem, który poprawia stabilność. Po odpowiednim ustawieniu półek na regale można postawić telewizor, dekoder i odtwarzacz DVD lub BluRay.

Do nowoczesnego lub industrialnego salonu oraz do wnętrz typu soft loft warto wybrać regał czarny o nietypowym kształcie. Ciekawie wygląda owalny czarny regał z delikatnie spłaszczonym dołem, dzięki czemu można go zarówno zawiesić na ścianie, jak i postawić na podłodze. Oryginalny design regału podkreślają nieregularne półki. Najlepszy będzie regał czarny, którego rama wykonana jest z metalu, drewna lub płyty MDF. Cena czarnego regału w dużej mierze jest uzależniona od materiału, z jakiego został wyprodukowany. Więcej będą kosztować meble wyprodukowane z ekskluzywnych gatunków drewna, jak orzech europejski, jatoba, wenge czy sapelle.

Nowoczesny dialog z klasyką – czarny regał

Współcześnie designerzy ciekawie modyfikują tradycyjne formy. Regał drewniany zyskuje efektowne postarzenia, często malowany jest w niestandardowych kolorach, np. w czarnym. Do salonów wkraczają metal oraz nowoczesne tworzywa sztuczne. Dzięki temu powstają coraz bardziej intrygujące formy regałów – na przykład w formie drzewka, w którym półki stylizowane są na gałązki. Proste niegdyś regały wiszące zyskują pełne fantazji formy: okrągłe, owalne albo o kształtach inspirowanych światem przyrody. Widać również tendencję do rozluźniania zabudowy. Zamiast ciężkich optycznie meblościanek pojawiają się lekkie, efektowne kompozycje szafek, półek i komód.

Czarny regał w pracowni i garderobie

Regał czarny przyda się też w atelier krawcowej i garderobie. Do domowej pracowni najlepszy będzie regał z dużą ilością półek, na których dobrze jest położyć różne materiały, jak tkaniny, ozdoby oraz niezbędne akcesoria. Dobrym wyborem będzie regał czarny z kilkoma szufladami z przegródkami. Są one idealne do utrzymania porządku w rozmaitych drobiazgach: ozdobnych guzikach, kolorowych paciorkach oraz materiałowych kokardkach. Oprócz regału, w atelier powinno znaleźć się też miejsce na szafki, w których można schować większe urządzenia, na przykład maszynę do szycia. Do pracowni najlepsze i najtrwalsze będą meble wykonane z płyt MDF lub litego drewna.

W garderobie przyda się regał czarny ze sporą ilością półek o różnych wysokościach i przynajmniej dwoma drążkami do powieszenia spódnic, koszul i garsonek. Ponadto w garderobianej szafie powinny znaleźć się osobne szuflady na bieliznę i z przegródkami na biżuterię oraz krawaty i muszki. Idealne są szuflady z szybą, dzięki którym widać jakie elementy ubrania się w niej znajdują. Aby rozświetlić nieco czarny kolor wyposażenia, interesującym pomysłem jest wmontowanie w poszczególne półki małych lampek LED. Ich światło będzie dyskretne, lecz zarazem pozwoli na szybkie znalezienie potrzebnych rzeczy na czarnym regale.