Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Pufy: skóra

3 Produkty

Pufy ze skóry to jeden z tych poręcznych mebli, które nie zabierają dużo miejsca, a są dekoracyjnym dopełnieniem salonu, przedpokoju czy sypialni. Dużym powodzeniem cieszą się ostatnio skórzane pufy. Zwłaszcza te kolorowe, z barwionej skóry, potrafią ożywić pomieszczenie i nadać każdemu wnętrzu przytulny, orientalny charakter oraz sprawić, że aranżacja zyska swobodniejszy wygląd. Pasują niemal do każdego stylu aranżacji, od industrialnego, przez skandynawski, po orientalny lub glamour – wszystko zależy od koloru tapicerki i wykończenia. Podpowiadamy, jakie pufy skórzane wybrać, żeby służyły zarówno, jako praktyczne meble, jak i piękne dekoracje!

Co to jest puf?

Pufy to nic innego jak niskie siedziska, które są częściowo lub w całości tapicerowane. Pierwsze meble tego typu powstały we Francji w XIX wieku, kiedy w Europie modny stał się styl orientalny. Wówczas pufy były bogato zdobione i pełniły głównie rolę dekoracji wnętrza. Dziś używa się ich, jako dodatkowych mebli do siedzenia. Najczęściej mają kwadratowe lub okrągłe siedziska. Są bardzo lubiane ze względu na niewielkie rozmiary, łatwość przenoszenia z miejsca w miejsce i z uwagi na swoje walory dekoracyjne. Pufy to wygodne meble wypoczynkowe. W niektórych przypadkach stosuje się je również, jako stoliki pomocnicze, na których ustawia się tace z przekąskami. Te z podnoszonym siedziskiem, które mają wbudowaną skrzynię pomagają także w utrzymaniu porządku. Do pojemnego schowka można zmieścić zabawki dziecięce, gazety, czy inne przedmioty, na które brakuje miejsca. ze schowkiem to modele skrzyniowe z podnoszonym siedziskiem. Pufy można też wykorzystać, jako dodatkowe miejsce do siedzenia podczas wizyty większej liczby gości lub jako podnóżek. Złożone zajmują niewiele miejsca.

Trzy oblicza pufa

Pufy skórzane będą pasowały zarówno do klasycznego salonu, jak i do romantycznej sypialni lub na balkon. Sprawdzą się idealnie, jako dodatkowe siedzisko w niewielkich pomieszczeniach, są niedrogie, lekkie i szalenie funkcjonalne. Oto kilka propozycji pufów w różnych odsłonach stylistycznych:

  • Klasyczny puf skórzany w formie kostki, w kolorze czarnym lub czekoladowym, będzie pasować do aranżacji klasycznych i kolonialnych. Podobnie jak inne meble w tym stylu, mają dekoracyjny charakter, wyszukane formy, a do ich zrobienia używa się skóry najwyższej jakości. Zwykle mają konstrukcję zrobioną z drewna. Ich cechą charakterystyczną najczęściej są niewysokie kabriolowe nóżki i pikowania wykończone ozdobnymi guzikami lub gwoźdźmi tapicerskimi. Szczególnie praktyczne są modele, które dają możliwość przechowywania drobiazgów w ukrytej w nim skrytce.
  • Skórzane pufy ozdobione ręcznie wykonanymi haftami to obowiązkowy element stylu boho. Mogą być farbowane lub mieć naturalny, brązowy kolor. Dla aranżacji znaczenie ma również ilość – warto zdecydować się, na co najmniej trzy pufy różnych rozmiarów.
  • Puf ze skóry pomalowanej srebrną lub złotą farbą doskonale będzie pasował do wnętrz w stylu glamour. Jego towarzystwo pokochają pełne przepychu, ludwikowskie fotele oraz dekoracyjne lustra.
  • Pufy nowoczesne w przeciwieństwie do modeli klasycznych są pozbawione nóżek, a cała ich konstrukcja jest ukryta pod miękką tapicerką ze skóry. Niekiedy powierzchnię mebli zdobią delikatne przeszycia układające się w równoległe lub prostopadłe linie.

Jak dbać o pufy skórzane?

Skórzane meble są bardzo wytrzymałe i wygodne, wymagają jednak regularnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy je, co najmniej raz w tygodniu odkurzać, najlepiej przecierając miękką, suchą szmatką, a przynajmniej raz w miesiącu przy użyciu odpowiedniego środka do pielęgnacji skóry. W przeciwnym razie drobinki kurzu mogą dostać się w pory skóry i spowodować trudne do usunięcia zabrudzenia. Co dwa miesiące skórzane pufy można też umyć wodą z odrobiną mydła. Najlepiej będzie nadawała się do tego ściereczka z mikrofibry. Gdy pufy całkowicie wyschną, warto natrzeć je specjalnym środkiem pielęgnacyjnym.

Pufy to meble, które z łatwością można przesuwać z jednej części mieszkania w inną – zwykle nie mają swojego stałego miejsca. Warto jednak zadbać o to, żeby skórzane pufy nie były zbyt często narażone na działanie promieni słonecznych, które mogą powodować ich blaknięcie lub po prostu odbarwienie skóry. Należy również unikać pozostawiania ich w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera – nadmierne ogrzewanie może doprowadzić do pękania materiału!

Ciekawostka: puf czy pufa?

Prawidłową nazwą mebla jest „puf”, bardzo często można się jednak spotkać z błędnym użyciem rodzaju żeńskiego. Warto zapamiętać, że słowo „puf” pochodzi od francuskiego „pouf” i podobnie jak większość nazw mebli do siedzenia ma rodzaj męski! Warto zainwestować w pufy ze skóry, na pewno się odwdzięczą, jako piękna dekoracja domu.