Szukaj
Westwing Logo
Bezpłatna przesyłka od 150

Dekoracje z porcelany towarzyszą nam od wieków


Dekoracje z porcelany towarzyszą nam, co krok. Trudno uwierzyć, że dziś porcelanę wyrabia się prawie tak samo, jak robili to Chińczycy w VII wieku naszej ery! W tych czasach powstawały słynne na cały świat wazy z dynastii Ming. Porcelana to bardzo szlachetna forma ceramiki. W skład masy porcelanowej wchodzą kaolin, glina, kwarc i skalenia. Porcelanę otrzymuje się w procesie dwukrotnego wypalania. Pierwsze prowadzone jest w temperaturze 900 – 1000 stopni Celsjusza. Następnie masę pokrywa się szkliwem, ponownie wkłada do pieca i wypala po raz drugi w temperaturze 1200 – 1450°C. Dawniej porcelana miała ogromną wartość i na jej zakup mogli sobie pozwolić przedstawiciele najwyższych warstw społeczeństwa. Ponoć za serwis porcelanowy można było kupić kilka wiosek wraz z mieszkańcami! Dziś porcelana dzieli się na porcelanę użytkową, w skład, której wchodzą serwisy, salaterki, filiżanki, doniczki na zioła oraz porcelanę ozdobną, czyli różnego rodzaju figurki i dekoracje.


Dekoracje z porcelany to fajans?


Oto jest pytanie! Porcelana jest biała, a szkliwo, którym została pokryta – przeźroczyste. Kiedy stłuczemy porcelanową filiżankę, zobaczymy, że jej środek jest równie śnieżnobiały, co powierzchnia. Im cieńsza porcelana, tym wyższa jej cena. Im mniej szara, tym wyższa, jakość produktu. Najważniejszym czynnikiem identyfikacji porcelany jest jej przejrzystość. Porcelana, jako jedyna przepuszcza światło. Poza tym jest nieprzepuszczalna dla cieczy i gazów.

Dekoracje z porcelany

Porcelanowe figurki bardzo często uważane są za przestarzałe już ozdoby, o nieco „babcinym” charakterze. Nic bardziej mylnego! Współczesne wzornictwo jest na tyle bogate i różnorodne, że bez problemu można dobrać odpowiednie dodatki nawet do bardzo nowoczesnych wnętrz. Kluczem do porcelanowej aranżacji jest umiar i harmonia. Ze względu na bardzo ozdobny charakter należy unikać zbyt dużego nagromadzenia porcelanowych drobiazgów. Pojedyncza porcelanowa figurka jest często najlepszą dekoracją — nie zginie w tłumie bibelotów, a jednocześnie wprowadzi do domu odrobinę ponadczasowej elegancji.

Nie wiesz, jakie porcelanowe figurki będą najlepiej pasować do Twojego pokoju? Zajrzyj do naszego poradnika! Poradnik WestwingNow to miejsce, w którym publikujemy, interesujące artykuły dotyczące zakupu produktów i aranżacji wnętrz!

Porcelanowe figurki — dawne wzorce

Tradycja dekoracji z porcelany ich wyrobów sięga XVIII wieku. Zanim jednak porcelanowe figurki zagościły w domach na dobre musiało minąć trochę czasu. Początkowo porcelana była luksusem, na który mogli pozwolić sobie jedynie najbogatsi. Znajdowało to odzwierciedlenie zarówno w formie, jak i tematyce ówczesnych wyrobów. Odwzorowane z najwyższą precyzją scenki rodzajowe z polowań, balów i pałacowych saloników miały zdobić buduary wytwornych dam i nadproża kominków. Często pojawiały się porcelanowe figurki tancerek i kobiet w balowych sukniach. Dopiero z czasem zaczęto przedstawiać również reprezentantów innych warstw społecznych. W dalszym ciągu, zarówno w przedstawieniach ludzi, jak i zwierząt widoczne było jednak dążenie do realizmu i uzyskania jak najbardziej dekoracyjnego efektu. Pod wieloma względami tendencje te widoczne są również dzisiaj.

Porcelanowe figurki dziś

Współczesne porcelanowe figurki w dużej mierze nawiązują do dawnych wzorców. To właśnie wyroby przypominające dawne osiemnasto- i dziewiętnastowieczne bibeloty uważane są za kwintesencję porcelanowego rzemiosła. Dużą popularnością cieszą się porcelanowe filigranowe damy, baletnice oraz przedstawienia zwierząt (przede wszystkim kotów). Często pojawia się porcelana łącząca funkcję dekoracyjną z użytkową, m.in. podstawki do książek, przyciski do papieru, świeczniki i pozytywki.

Nowoczesne dekoracje z porcelany

Nowoczesne figurki i dekoracje z porcelany to najczęściej rezygnacja z barokowych zdobień i bogatej kolorystyki na rzecz oszczędnej, geometrycznej formy. W utrzymanych w jednolitych tonacjach kolekcjach przeważa czerń, biel i czerwień — paleta doskonale wpisująca się w charakter prostych, minimalistycznych wnętrz. Dominują kubistyczne przedstawienia zwierząt, przedmiotów codziennego użytku oraz, w mniejszym stopniu, ludzi. Na drugim biegunie znajdują się figurki o dość klasycznym wzornictwie, ale nietypowej tematyce. Ciekawym przykładem połączenia tradycji z nowoczesnością są damy w balowych sukniach, których ręce pokrywają tatuaże oraz fantazyjne hybrydy zwierząt rodem z obrazów Salvadora Dali. Znaczna część produkowanych obecnie wyrobów to także przedstawienia bohaterów filmów i kreskówek oraz figurki inspirowane folklorem i sztuką etniczną.

Porcelanowe figurki — wybierz oryginalne dodatki na WestwingNow!

Porcelanowe figurki stanowią efektowny i elegancki dodatek do każdego salonu i sypialni. Mogą ozdobić półki na książki, kredensy, komody i toaletki. Te urocze ozdoby zachwycą przede wszystkim miłośników wnętrz urządzonych w stylu vintage, prowansalskim i shabby chic. Wśród wielu modeli znajdą coś dla siebie również amatorzy nowoczesnych miejskich loftów. Nietypowe geometryczne i abstrakcyjne figurki inspirowane sztuką współczesną doskonale wpiszą się w wystrój wnętrz w stylu modern. W WestwingNow cenimy dekoracyjne drobiazgi, które podkreślają charakter aranżacji. W naszych kampaniach sprzedażowych oferujemy między innymi: tradycyjne i nowoczesne porcelanowe figurki, eleganckie lampy, dywany i lustra, girlandy, świeczniki, lampiony, etażerki, wazony, podpórki do książek, ozdobne uchwyty do mebli, narzuty, kapy i poduszki, zastawę stołową oraz różnego rodzaju dekoracje z porcelany.

Dekoracje porcelana

2 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr
Porcelana