Pozostałe lampy wiszące

484 Produkty
Sortuj według
shop-to-club

Lampy wiszące - klosz istotnym elementem

Lampy wiszące powinny posiadać odpowiedni klosz, aby ich oświetlenie nie raziło w oczy. Oświetlenie kierunkowe otrzyma się dzięki kloszowi zamkniętemu od góry. Dzięki temu strumień światła będzie kierowany na dół i nie oślepi osób siedzących przy stole lub pracujących przy wyspie. Szklane lub materiałowe klosze oprócz kierunkowego, dają również światło rozproszone. Pada ono na sufit i ściany. Dzięki nim można otrzymać ciekawy efekt aranżacyjny w kuchni. Ciekawym rozwiązaniem są również klosze zamknięte od dołu, które oświetlają sufit oraz ściany, a światło padające od dołu jest rozproszone. Są one rozwiązaniem, które dobrze sprawdzi się nad kuchennym stołem, ponieważ nie będzie oślepiać, a jedynie oświetlać.

Lampy wiszące - kuchnia i jadalnia

Warto postawić na kilka źródeł światła. Każde z nich powinno mieć także niezależny włącznik. Zlewozmywak, blat oraz płyta kuchenna to tak zwane strefy robocze, które wymagają większej ilości światła. Nie może być zbyt mocne, ponieważ będzie raziło osobę, która przygotowuje posiłek – musi być więc średniej mocy. Najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie punktowe, które doskonale oświetli przestrzeń.

Lampy kuchenne można umieścić w podwieszanym suficie lub w dnach szafek wiszących nad blatami. Najlepszym wyborem będą halogeny, świetlówki oraz lampy LED. Odległość pomiędzy poszczególnymi punktami powinna wynosić około 50 cm. Ciekawy efekt uzyska się również podświetlając półki w kuchni. W tym przypadku świetnie sprawdzą się taśmy LED, które pięknie się prezentują i zużywają o wiele mniej energii niż klasyczne żarówki.

Co wziąć pod uwagę, wybierając lampy do kuchni?

  • Ważne są potrzeby właściciela kuchni oraz jej uwarunkowania techniczne i aranżacyjne. Warto je wziąć pod uwagę, zanim podejmie się decyzję o zakupie lampy do tego pomieszczenia.
  • Styl. Oświetlenie powinno współgrać z innymi elementami wystroju, zwłaszcza ze ścianami i szafkami, bo to one najczęściej determinują estetykę całości.
  • Metraż. Im większa kuchnia, tym więcej stref oświetlenia można w niej wyznaczyć. Jeśli jest połączona z jadalnią, potrzebujesz co najmniej dwóch lamp, nie licząc świetlówek wbudowanych w szafki. W małych kuchniach o poczucie przestrzeni zadbają kinkiety lub plafony oraz minimalistyczne lampy wiszące.
  • Wysokość pomieszczenia. Lampy wiszące nie powinny być powieszone zbyt wysoko, by nikogo nie oślepiały, jednak powieszone zbyt nisko będą przeszkadzać. Najlepiej, kiedy można regulować ich wysokość.
  • Wielkość baru lub wyspy kuchennej. Im dłuższe powierzchnie ich blatów, tym więcej lamp można nad nimi powiesić. Jeśli zdecydujesz się na kilka, wybierz niewielkie modele. Jeżeli stawiasz na jedną dużą, możesz wybrać lampę wiszącą o średnicy klosza przekraczającej 50 cm lub żyrandol. Ostatni wariant najlepiej Sprawdzi się nad prowansalską wyspą kuchenną.

Lampy wiszące – zalety

Lampy wiszące posiadają wiele zalet. Oto niektóre z nich:

  • Designerski wygląd – lampa wisząca to oryginalny element aranżacji, obok którego nie da się przejść obojętnie. Sprawiają one, że pomieszczenie nabiera klasy i eleganckiego charakteru. Ponadto to ponadczasowe rozwiązanie, które nie musi być wprowadzone jedynie do nowoczesnych wnętrz.
  • Oświetlenie kierunkowe – to ich ogromna zaleta, dlatego warto umieścić je nad obszarami roboczymi
  • W komplecie – umiejscowienie kilku lamp wiszących obok siebie da świetny efekt. Zazwyczaj można je kupić w kompletach, dlatego też będą się wspaniale prezentować. Co więcej, z kompletu na przykład trzech lamp, dwie można umieścić nad kuchennym stołem, zaś jedną jako oświetlenie jadalni. Takie rozwiązanie pozwoli stworzyć spójną i oryginalną aranżację.

Lampy wiszące w loftach

Wielkość i długość lampy należy dobrać do wysokości pomieszczenia. Im niższe są ściany, tym mniejsza powinna być lampa. W pomieszczeniach, których wysokość przekracza 3 metry, na przykład w loftach, możemy zamontować każdy rodzaj lampy wiszącej. Chrom idealnie podkreśla styl loftowy. To symbol nowoczesności, dlatego meble oraz akcesoria we wnętrzu powinny nawiązywać stylem do chromowanej lampy wiszącej, która dzięki otwartej przestrzeni jest widoczna z każdego miejsca.