Szukaj
Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Regały: biały

16 Produkty

Białe regały w aranżacji wnętrz

Szczególną popularnością wśród miłośników jasnych mebli cieszą się ostatnio białe regały. Nic dziwnego, kolor biały jest bezsprzecznie jednym z najczęściej wykorzystywanych w aranżacji wnętrz. Choć często uznawany jest za kolor mało praktyczny, gdyż dość szybko się brudzi, to jednak biel na ścianach i sufitach od lat jest bardzo lubiana. Dlatego też bardzo modne są również utrzymane w tej kolorystyce meble – białe regały czy szafy sprawdzają się jako element wyposażenia wielu pomieszczeń. Oto kilka wskazówek, jak wkomponować biały regał do wystroju mieszkania, aby stał się zarówno meblem praktycznym, jak i dekoracyjnym.

Regał biały – nie tylko na książki

Słowo „regał” wywodzi się z języka francuskiego – tamtejszy „rigole” oznacza po prostu żłób, koryto, rynnę. Regał początkowo był więc podłużnym i dość wąskim meblem, który służył przechowywaniu książek. Z biegiem lat jego funkcja znacznie się jednak rozszerzyła – regały oczywiście nadal są najbardziej praktycznymi meblami na książki, jednak teraz wykorzystuje się je także do ekspozycji dekoracyjnych akcesoriów i drobiazgów, na przykład wazonów, figurek, doniczek z kwiatami, a także oprawionych w ramki zdjęć. Ciekawy efekt można osiągąć, gdy te ozdobne bibeloty są w kontrastowych barwach.

Białe regały wkroczyły do wnętrz wraz z modą na utrzymane w takiej kolorystyce meble. Jeszcze niedawno barwa ta była zarezerwowana dla ścian i sufitów, jednak czystość i równowagę bieli zaczęto również wykorzystywać w projektowaniu mebli użytkowych. Regał biały może samodzielnie – oprócz swoich funkcji praktycznych – pełnić także funkcję dekoracyjną, o ile umiejętnie dobierze się jego rozmiar, kształt i materiał, z którego jest wykonany do wystroju konkretnego pomieszczenia.

Jak dobrać biały regał do rodzaju wnętrza

Regał biały jest meblem, który z powodzeniem można wkomponować w aranżację pomieszczeń urządzonych w rozmaitych stylach. Należy jedynie wybrać jego formę wpisującą się w charakter wnętrza.

  • Styl skandynawski – charakteryzuje się prostotą, funkcjonalnością i zamiłowaniem do jasnych barw. Klasyczny, prosty, minimalistyczny biały regał będzie idealnym dodatkiem do tego typu wnętrz. Do przestrzennych salonów nadaje się kwadratowy regał stojący (np. o wymiarach 160/160/60 cm), zaś w mniejszych pomieszczeniach lepszym wyborem będzie funkcjonalny wiszący biały regał.
  • Styl shabby chic – jego naczelną zasadą jest duża liczba starych – lub na takie stylizowanych – mebli i dodatków. Regał do tego typu wnętrza powinien być wykonany z wyglądającego na zniszczone drewna pomalowanego na biało, z łuszczącą się farbą, przetarciami i pęknięciami.
  • Styl rustykalny – dobrym pomysłem będzie tu biały regał wykonany z pomalowanej na ten kolor wikliny – jednego z najczęściej wykorzystywanych w stylu rustykalnym materiałów. Zazwyczaj półki z wikliny wsparte są na drewnianym stelażu, więc nie trzeba obawiać się, że mebel nie wytrzyma dużego obciążenia.
  • Styl nowoczesny – charakteryzuje się nietypowymi formami i kształtami mebli oraz dodatków. Sprawdzi się w nim wiszący regał w kształcie elipsy, stojący biały regał bez tylnej ścianki przypominający drabinę oraz inne regały o niebanalnych formach.
  • Styl prowansalski – w tym romantycznym stylu białe regały prezentują się nadzwyczaj efektownie. Powinny jednakże mieć zdobienia, ornamenty, dekoracyjne nóżki, czasem także zaokrągloną część górną.

Biały regał można zrobić samemu

Coraz powszechniejsza moda na recykling wkroczyła także do aranżacji wnętrz – starych mebli się już nie wyrzuca, lecz próbuje samodzielnie nadać im nowy wygląd. Istnieje jeszcze drugi sposób – próba odrestaurowania mebli za pomocą farby i pędzla. Jest to bardzo tania i szybka metoda na zmianę nielubianego już wystroju pomieszczenia. Wystarczy tylko dobry pomysł i trochę cierpliwości, żeby biały regał zaczął nowe życie.

Oczywiście w taki sposób można wyczarować także stylowy regał biały, idealny do salonu lub sypialni. Nakładając na farbę dodatkową warstwę błyszczącego lakieru, otrzymuje się klasyczny biały mebelek w stylu skandynawskim. Jeśli zaś farba zostanie nałożona z pozoru niedbale, a po wyschnięciu dodatkowo przetrze się ją papierem ściernym – będzie to stylowy regał biały w stylu shabby chic.

Regał to bardzo funkcjonalny element aranżacyjny, lecz nie wolno zapominać o tym, aby także dekorował pomieszczenie.

Regał biały – stylowy, wprowadzający poczucie porządku i równowagi – dzięki kilku inspiracjom może stać się niebanalnym dodatkiem, który zupełnie odmieni charakter każdego wnętrza.

Odkryj nasz szeroki asortyment białych regałów na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Bezpłatna przesyłka od 150 zł

100 dni na darmowy zwrot

Dział Obsługi Klienta 22 290 3000