Poduszki: puch/pierze

13 Produkty
Sortuj według
shop-to-club

Poduszki z puchudla wymagających

Poduszki z puchu/pierza nie od dziś wiadomo, że zdrowy sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania. Wtedy organizm nie tylko odpoczywa, ale i regeneruje się. Ostatnie badania opublikowane w naukowym czasopiśmie Current Biology dowodzą, że kiedy człowiek śpi, w mózgu zachodzą złożone procesy, odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w ciągu dnia. Nie sposób wyobrazić sobie codzienny wypoczynek bez wygodnej poduszki. Miękkie oparcie zapewnia uczucie komfortu i pozwala szybko się zrelaksować. Właściwości poduszki zależą przede wszystkim od materiałów, z jakich jest wykonana. Na co należy zwrócić uwagę? Jaką poduszkę najlepiej wybrać?

Poduszka to miękki i sprężysty element wyposażenia, który podpiera ciało w celu zwiększenia komfortu, zwłaszcza podczas leżenia. Składa się z tkaninowego poszycia (zwanego wsypą) i różnego rodzaju wypełnienia – najbardziej tradycyjnym i naturalnym jest gęsie pierze. Poduszki z pierza doskonale sprawdzą się jako podparcie głowy w czasie snu, a także dodatkowe oparcie na krześle, fotelu czy sofie.

Poduszki – nie zawsze miękkie

Przedmioty pełniące rolę poduszki znano już około dziesięciu tysięcy lat temu – mieszkańcy Mezopotamii używali podpór pod głowę wykonanych z drewna. Z twardych materiałów, jak drewno i kamień, korzystali także starożytni Egipcjanie. W Chinach wytwarzano natomiast często pięknie zdobione poduszki z… porcelany. Miękka poduszka to wynalazek Greków i Rzymian. Stosowali oni wypełnienie z trzciny i słomy, które jak na dzisiejsze standardy i tak nie było zbyt wygodne. Komfortowy element wyposażenia, jakim jest dobrze znana poduszka, rozpowszechnił się jednak dopiero w ciągu ostatniego stulecia!

Poduszki z puchu/pierza – zalety

Pierze to mieszanka miękkich piór i puchu, oddartych wcześniej od twardych stosin. Poduszki z naturalnego pierza gęsiego mają liczne zalety. Przede wszystkim są bardzo wytrzymałe, a odpowiednia pielęgnacja zapewni ich wygodne użytkowanie przez wiele lat. Mają świetne właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu dają komfortowe ciepło zimą, a latem chronią przed przegrzaniem. Do tego odprowadzają wilgoć z ciała, zapewniając najwyższy komfort nawet w gorące letnie noce.

Puch, półpuch czy pierze – jaką poduszkę wybrać?

Poduszki i kołdry z naturalnego pierza można podzielić ze względu na sposób wykorzystania w nich piór gęsi. W zależności od stopnia rozdrobnienia wypełnienia dzielą się na:

  • Puchowe – bardzo lekkie, miękkie i delikatne. Jest to najdroższy rodzaj wypełnienia, stosowany tylko w najwyższej jakości kołdrach i śpiworach.
  • Półpuchowe – stanowi mieszaninę puchu i pierza. Poduszki półpuchowe są grubsze i bardziej sprężyste od wykonanych z samego pierza.
  • Wypełnione pierzem – dartym lub ciętym na drobne kawałki. Jest to materiał tańszy od puchu, za to bardziej odporny na odkształcenie.

Poduszka z puchu/pierza – im mniej, tym lepiej

Wbrew pozorom ilość wypełnienia wcale nie świadczy o jakości kołdry lub poduszki z pierza. W tym przypadku sprawdza się motto minimalistów: „Mniej to więcej”! Im lepsze właściwości termoizolacyjne wypełnienia, tym mniej go potrzeba. Najlepszym potwierdzeniem tej zależności są wysokiej klasy śpiwory dla himalaistów – ważą najczęściej niewiele ponad kilogram, a chronią nawet przed trzydziestostopniowym mrozem!

Kształt i twardość poduszki

Poduszka puchowa ma zazwyczaj kształt kwadratu lub prostokąta o wymiarach 30×40, 60×70 lub 70×80 cm. Należy jednak pamiętać, że najzdrowszą dla kręgosłupa jest średnia wielkość poduszki, na której leży tylko głowa i szyja, a nie całe ramiona. Twardość poduszki zależy od indywidulanych preferencji i od pozycji, którą dana osoba przyjmuje podczas snu.

Miękka poduszka puchowa o klasycznym kształcie sprawdzi się najlepiej dla osób, które śpią na brzuchu. Osoby śpiące na plecach powinny raczej wybierać poduszki o ergonomicznym kształcie, a śpiące na boku – twarde i wysokie, które zapewnią odpowiednie podparcie kręgosłupa.

Poduszka — pielęgnacja

Pościel z puchu czy też pierza należy regularnie wietrzyć. Jeśli na metce znajdują się stosowne oznaczenia, można ją wyprać w pralce, w niskiej temperaturze z małą ilością delikatnego proszku. Jeśli nie, poduszkę puchową należy wyprać ręcznie. Po praniu powinno się ją bardzo dokładnie wysuszyć, najlepiej w suszarce. Żeby poduszka odzyskała dawną sprężystość można do suszarki włożyć czystą piłeczkę do tenisa. Ugniecie ona puch i spowoduje, że znów stanie się puszysty. Poduszki należy prać znacznie częściej niż kołdry, ponieważ głowa to część ciała, która poci się najbardziej. Raz w roku warto oddać poduszki i kołdry z puchu do czyszczenia w specjalnym punkcie, gdzie zostaną one skontrolowane, oczyszczone i dodatkowo wypełnione.

Zapewni ona spokojny i zdrowy sen, podczas którego mózg nie tylko tworzy wspomnienia, ale również zapamiętuje czynności motoryczne, takie jak jazda samochodem czy kroki taneczne. Dzięki temu czynności te są wykonywane automatycznie.

Poduszki z puchu zdecydowanie przypadną do gustu wymagającym osobom.