Poduszki dekoracyjne: puch pierze

2 Produkty
Sortuj według
shop-to-club

Poduszka puchowa – naturalnie długi sen

Sen odgrywa również ważną rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu nowych informacji. Podczas snu mózg porządkuje i tworzy nowe wspomnienia, jak również segreguje te starsze. Jest to niezbędne do nauki i zapamiętywania. Dlatego wypoczynek jest tak ważny dla procesów poznawczych. Odpowiednią dawkę relaksu zapewni dobrze dobrana pościel. Poduszka puchowa i koldra, wykonane z naturalnego materiału, pozwolą na długi i spokojny sen.

Poduszki dekoracyjne z puchu/pierza

Dzisiaj poduszki zdobią domy na całym świecie! Poduszki dekoracyjne mogą całkowicie zmienić styl pomieszczenia lub być jego idealnym dopełnieniem. Niektóre, poza funkcją dekoracyjną, spełniają także funkcje użytkowe. Dzięki nim przestrzeń salonu czy sypialni stanie się jedyna w swoim rodzaju, a do tego przytulna i ciepła bądź elegancka i szykowna. Możliwości jest wiele – tyle, co wzorów, kształtów i rozmiarów poduszek!

Dlaczego warto zdecydować się na poduszki dekoracyjne?

Poduszki ozdobne podkreślą styl wnętrza. Różne zdobienia, motywy graficzne oraz oryginalne faktury czy materiały – w takim bogactwie każdy znajdzie dla siebie idealną poduszkę dekoracyjną. Poduszki często są niedoceniane, jako element aranżacji wnętrza. Nierzadko znajdują się w starych, wypłowiałych lub poplamionych poszewkach, a wysłużone poduchy nie wyglądają zbyt zachęcająco. Warto zainwestować trochę czasu na wybór odpowiednich dekoracji. Nie tylko ozdobią pomieszczenie, ale także podniosą komfort odpoczynku.

Poduszka puchowa

Poduszki puchowe wykonuje się zazwyczaj z puchu gęsiego, kaczego lub kurzego. Jest to w 100 procentach naturalny materiał, który nie uczula i nie powoduje alergii. Za puch najlepszej, jakości uważa się puch gęsi. Jest lekki i sprężysty, dzięki czemu poduszka doskonale dopasowuje się do budowy ciała śpiącej na niej osoby. Znany jest również ze swoich właściwości odprowadzania wilgoci. Dzięki temu utrzymuje optymalną temperaturę ciała zarówno latem, jak i zimą.

Kształt i twardość poduszki

Poduszka puchowa ma zazwyczaj kształt kwadratu lub prostokąta o wymiarach 30×40, 60×70 lub 70×80 cm. Należy jednak pamiętać, że najzdrowszą dla kręgosłupa jest średnia wielkość poduszki, na której leży tylko głowa i szyja, a nie całe ramiona. Twardość poduszki zależy od indywidulanych preferencji i od pozycji, którą dana osoba przyjmuje podczas snu.

Miękka poduszka puchowa o klasycznym kształcie sprawdzi się najlepiej dla osób, które śpią na brzuchu. Osoby śpiące na plecach powinny raczej wybierać poduszki o ergonomicznym kształcie, a śpiące na boku – twarde i wysokie, które zapewnią odpowiednie podparcie kręgosłupa.

Puch, półpuch czy pierze, – jaką poduszkę wybrać?

Poduszki z naturalnego pierza oraz kołdry można podzielić ze względu na sposób wykorzystania w nich piór gęsi. W zależności od stopnia rozdrobnienia wypełnienia dzielą się na:

  • Puchowe – bardzo lekkie, miękkie i delikatne. Jest to najdroższy rodzaj wypełnienia, stosowany tylko w najwyższej, jakości kołdrach i śpiworach.
  • Półpuchowe – stanowi mieszaninę puchu i pierza. Poduszki półpuchowe są grubsze i bardziej sprężyste od wykonanych z samego pierza.
  • Wypełnione pierzem – dartym lub ciętym na drobne kawałki. Jest to materiał tańszy od puchu, za to bardziej odporny na odkształcenie.

Poduszka puchowa - pielęgnacja

Pościel z puchu należy regularnie wietrzyć. Jeśli na metce znajdują się stosowne oznaczenia, można ją wyprać w pralce, w niskiej temperaturze z małą ilością delikatnego proszku. Jeśli nie, poduszkę puchową należy wyprać ręcznie. Po praniu powinno się ją bardzo dokładnie wysuszyć, najlepiej w suszarce. Żeby poduszka odzyskała dawną sprężystość można do suszarki włożyć czystą piłeczkę do tenisa. Ugniecie ona puch i spowoduje, że znów stanie się puszysty. Poduszki należy prać znacznie częściej niż kołdry, ponieważ głowa to część ciała, która poci się najbardziej. Raz w roku warto oddać poduszki i kołdry z puchu do czyszczenia w specjalnym punkcie, gdzie zostaną one skontrolowane, oczyszczone i dodatkowo wypełnione.

Poduszka i kołdra z puchu to pościel najwyższej, jakości. Zapewni ona spokojny i zdrowy sen, podczas którego mózg nie tylko tworzy wspomnienia, ale również zapamiętuje czynności motoryczne, takie jak jazda samochodem czy kroki taneczne. Dzięki temu czynności te są wykonywane automatycznie.

Poduszki dekoracyjne z puchu/pierza

Barwne, orientalne poduszki to must have dla wielbicieli stylu boho – dla nich poduszek nigdy za wiele. Powinny być wzorzyste, haftowane i bardzo wesołe. W domach na Bliskim Wschodzie lub w Afryce Północnej poduszki dekoracyjne można znaleźć wszędzie – na kanapach, fotelach, ławach, krzesłach, łóżkach, a nawet podłodze. We wnętrzach w stylu boho można śmiało mieszać poduszki w różnych stylach i kolorach – ich bogactwo sprawi, że salon zamieni się w komnatę jak z „Baśni z tysiąca i jednej nocy”.

Niezależnie od stylu wnętrza warto wziąć sobie do serca jedną zasadę powtarzaną przez wszystkich projektantów wnętrz – poduszki źle czują się w kompletach. Nawet w najbardziej klasycznym salonie warto pozwolić sobie na odrobinę poduszkowego szaleństwa i spontaniczności!