Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Obrusy: włókno syntetyczne

0 Produkty

Obrusy z włókna syntetycznego na każdą okazję

Obrusy z włókna syntetycznego, czyli przede wszystkim z poliestru i poliamidu, świetnie sprawdzają się w domu na co dzień. Ich włókna są bardzo mocne i równe. Poliester zwany jest czasami elaną albo torlenem. Jest to materiał wytrzymały i sprężysty. Mniejszą sprężystością charakteryzuje się natomiast poliamid, czasem znany pod nazwą nylon. Obrusy z obu rodzajów włókna dobrze się piorą, nie gniotą się. Niektórzy producenci wręcz radzą, żeby obrusów i serwet z tych materiałów nie prasować, po praniu warto je tylko porządnie strzepnąć, rozprostować i dopiero powiesić do suszenia. Są dostępne w różnych kolorach i wzorach, wyróżniają się trwałością, nie spierają się, nie blakną.

Często można również spotkać obrusy z materiałów mieszanych czyli naturalnych z domieszką włókien syntetycznych, np. lniano-poliestrowe, bawełniano-poliestrowe. Jest to korzystne połączenie, bo tkaniny są dzięki temu trwałe i miękkie, a dodatek poliestru sprawia, ze nabierają efektownego połysku. Tkanina z dodatkiem poliestru lepiej układa się na stole i charakteryzuje się większą trwałością. Ponadto poliester ma właściwości hydrofobowe (nie wchłania wody) dlatego też nie przyjmuje plam.

Obrusy winylowe – do kuchni, na taras i do ogrodu

Winylowe obrusy wspaniale sprawdzają się na stołach kuchennych oraz w ogrodzie, na tarasie, na działce. Mają one wiele zalet: niewiele kosztują, łatwo je wyczyścić, występują w atrakcyjnych kolorach i wzorach.

Obrus winylowy to nakrycie stołu zrobione z tworzywa sztucznego, zwanego również PVC lub polichlorkiem winylu. Ten materiał jest plastyczny, bardzo trwały oraz odporny na wilgoć i zanieczyszczenia. Warto również dodać, że winyl (w przeciwieństwie do plastiku) nadaje się do recyklingu. Obrus winylowy, podobnie jak inne tkaniny stołowe, można kupić w dowolnym rozmiarze, kształcie i kolorze. Bez wątpienia jego zaletą jest atrakcyjna cena oraz fakt, że wszelkie plamy usuwa się z niego za pomocą wilgotnej ściereczki.

Kiedy przydaje się obrus winylowy?

Obrus winylowy nadaje się wszędzie tam, gdzie stół powinien zostać przykryty trwałym i plamoodpornym materiałem. Oto najpopularniejsze rodzaje obrusów winylowych:

  • Obrus winylowy ogrodowy sprawdzi się podczas przyjęć na świeżym powietrzu. Można przykryć nim stół w ogrodzie lub zabrać ze sobą na piknik. Najlepiej wygląda kolorowy model z ciekawym wzorem.
  • Obrus winylowy kuchenny to doskonała alternatywa dla mało estetycznych mat stołowych. Ochroni blat przed zabrudzeniami i zniszczeniem, a model w wesołym kolorze ożywi kuchenną aranżację. To bardzo dobry wybór, jeśli stół kuchenny pełni także rolę blatu roboczego i na nim przygotowuje się posiłki.
  • Obrus winylowy okazjonalny jest ozdobiony specjalnym wzorem. Do wyboru są modele urodzinowe dla dziewczynek i chłopców lub obrusy z postaciami z kreskówek. Taki obrus winylowy to najlepszy wybór na przyjęcie dziecięce. Można także kupić cały zestaw urodzinowy zawierający obrus, czapeczki i inne akcesoria urodzinowe utrzymane w tej samej gamie kolorystycznej.

Na co zwrócić uwagę kupując obrus winylowy?

Kupując obrus winylowy, warto zwrócić uwagę na jego spód. Najlepiej wybrać model od wewnątrz pokryty warstwą flaneli lub włókien wiskozowych, które dodatkowo wzmacniają i sprawiają, że obrus nie ślizga się na blacie stołu. Należy także sprawdzić wymiar obrusu, pamiętając że najlepiej wygląda, jeśli na stole jest zachowany zwis większy niż 20 cm. Obrus winylowy można kupić docięty lub z rolki – sprzedawany „na metry”. Na koniec trzeba jedynie wybrać kolor i wzór. Na szczęście producenci tego materiału zadbali o duży wybór. Jeśli obrus ma służyć jako podkład pod obrus tekstylny, najlepiej jest kupić biały, jeśli ma być wyeksponowany – warto wybrać model pasujący do okazji lub reszty aranżacji.

Jak wyprostować obrus winylowy?

Obrus winylowy wyjęty z opakowania ma na swojej powierzchni liczne zagięcia, które mogą nieestetycznie wyglądać na stole. Niestety, nie można go zwyczajnie wyprasować, jednak istnieją inne domowe sposoby, które sprawią, że stanie się gładki, a przez to bardziej elegancki. Najprostsza metoda to rozłożenie obrusu na płaskiej, nasłonecznionej powierzchni – zagięcia same znikną pod wpływem temperatury. Ta metoda sprawdza się tylko latem lub wiosną, jednak jeśli obrus ma być użyty w chłodniejszy dzień, można go… lekko rozgrzać żelazkiem i rozciągnąć ręcznie. W tym celu należy ustawić żelazko na najniższą temperaturę, włożyć obrus pomiędzy dwa ręczniki, rozłożyć na płaskiej powierzchni i szybko uprasować. Ważne jest, żeby nie trzymać żelazka zbyt długo w jednym miejscu, gdyż obrus mógłby się stopić. Na koniec dwie osoby powinny delikatnie pociągnąć za przeciwległe końce obrusu, likwidując w ten sposób zagięcie.

Obrusy z włókien syntetycznych i winylowe są wciąż modną dekoracją stołu, która sprawdzi się w różnych, czasem trudnych warunkach.