Szukaj
Westwing Logo
Bezpłatna przesyłka od 150

Pierścienie na serwetki – niebanalna dekoracja stołu


Obrączki na serwetki należą do tak zwanej galanterii stołowej. Choć są to drobne akcesoria, to potrafią odegrać znaczącą rolę. Odpowiednio dobrane do aranżacji stołu, stylu zastawy oraz sztućców zyskują dużą moc dekoratorską. Dzięki nim możemy szybko i łatwo sprawić, że każda, nawet najprostsza serwetka, będzie wyglądała elegancko, a nakrycie stołu zyska wyrazisty charakter. Wielką zaletą obrączek do serwetek jest także to, że można je wykorzystywać wielokrotnie – te same pierścienie z innymi serwetkami i naczyniami pomogą wykreować zupełnie inną dekorację stołu.


Obrączki do serwetek pomagają utrzymać porządek na stole. Można w nich wygodnie umieścić złożone serwetki oraz komplet sztućców dla jednej osoby. Powinny one być dobierane do koloru serwetek i wystroju stołu. Jednak nie jest to sztywną regułą. Obrączki mogą być wyrazistym akcentem na monochromatycznie nakrytym stole. Powinny wówczas przyciągać uwagę wyrazistym kolorem, ciekawym materiałem i oczywiście niebanalnym kształtem.


Obrączki na serwetki – z jakiego materiału


Obrączki na serwetki są wykonywane z rozmaitych materiałów, np. z lśniącego metalu,połyskującej porcelany, eleganckich tworzyw sztucznych. Piękne są pierścienie z masy perłowej, ceramiki, drewna czy szkła. Bywają niezwykle eleganckie modele wykonane z kości słoniowej i srebra. Osoby, które mają zacięcie plastyczne mogą ciekawe obrączki na serwetki wykonać samodzielnie.


Najprostszym sposobem jest obwiązanie serwetki efektowną kolorową tasiemką, pod którą można wsunąć kwiatek, zieloną wiosenną gałązkę lub, z okazji świąt, małą gałązkę z choinki. Zamiast tasiemki możemy użyć kawałka koronki, nawleczonych na nitkę koralików, a nawet włożyć serwetkę we własną biżuteryjną bransoletkę. Fantastyczne obrączki na serwetki można zrobić na szydełku lub na drutach, piękne są pierścienie wyplatane z dekoracyjnego sznurka. Pomysłów jest mnóstwo, a każda samodzielnie zrobiona obrączka sprawi, że dekoracja stołu będzie oryginalna i niepowtarzalna.

Obrączki na serwetki – w jakim stylu

Jeśli w jadalni króluje styl nowoczesny, najlepiej sprawdzają się proste, minimalistyczne obrączki do serwetek. W jadalni klasycznej doskonale prezentują się modele porcelanowe, a w olśniewającym wnętrzu w stylu glamour – bogato zdobione, błyszczące.

W jadalni w stylu klasycznym naczynia są najczęściej wykonane z porcelany bądź ceramiki. Serwis stołowy uzupełniają zaś lśniące metalowe sztućce. Do takich kompletów najbardziej pasują obrączki do serwetek z porcelany. Warto wybierać modele gładkie, bez dodatkowych zdobień. Równie dobrym rozwiązaniem są obrączki na serwetki wykonane z metalu, mogą być wtedy grawerowane. Jeśli jednak klasyczna jadalnia jest bardziej przytulna niż elegancka, obrączki także powinny być subtelne, bardziej swojskie.

Królestwo minimalizmu

Dom urządzony w stylu nowoczesnym minimalistycznym rządzi się określonymi prawami. Wszelkie dekoracje i akcesoria powinny być proste, najlepiej mocno zgeometryzowane, tak by nie zaburzały aranżacyjnej harmonii. Obrączki na serwetki do wnętrz minimalistycznych także podlegają tym zasadom. Najlepiej sprawdzają się komplety wykonane z lśniącego bądź matowego metalu. Ich prosty, uniwersalny design pasuje do każdej zastawy stołowej. Są przy tym wyjątkowo solidne oraz łatwe do utrzymania w czystości. Warto wybierać wysokiej jakości obrączki do serwetek wykonane ze stali nierdzewnej.

Lśniące tworzywa sztuczne w łagodnych kolorach to także doskonały wybór do jadalni minimalistycznej. Najlepiej prezentują się obrączki w podobnej gamie barwnej jak naczynia. Jeśli sztućce mają uchwyty z tworzywa sztucznego, to ich kolor jest gotową wskazówką, jakie obrączki do serwetek wybrać.

Wielkie pole do popisu mają gospodarze jadalni w stylu glamour. Stół powinien być elegancki i bogaty. Obrączki na serwetki do nakrycia w tym stylu mogą być małymi dziełami sztuki jubilerskiej. Sprawdzą się tu modele wysadzane kamieniami, perełkami, zdobione kryształkami. Pierścienie z metalu, srebra czy platerowane mogą być subtelnie grawerowane.

Warto wiedzieć

Obrączki na serwetki pojawiły się po raz pierwszy wśród francuskiej burżuazji na początku XIX wieku. Wielką popularność zyskały w drugiej połowie XIX wieku. Były wówczas wykonywane ze srebra, plateru, porcelany, drewna, kości słoniowej i innych materiałów. Dzisiaj obrączki na serwetki, zwłaszcza te bogato zdobione i wykonane z cennych materiałów, cieszą się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów, a cena wyjątkowego modelu może być bardzo wysoka (czasem sięga tysięcy funtów szterlingów). Organizowane są też specjalne wystawy poświęcone obrączkom do serwetek i serwetnikom.

W każdej aranżacji liczą się detale – to w nich kryje się ogromna dekoratorska moc. Dlatego także obrączki na serwetki, choć wydają się niepozorne, zajmują ważne miejsce w wystroju kuchni czy jadalni.

Obrączki na serwetki

20 Produkty