Rozmiar
  Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

  Naczynia porcelanowe

  205 Produkty
  Sortuj: Popularność
  Filtr
  Porcelana

  Naczynia i sztućce z porcelany szlachetną formą ceramiki

  Chińczycy zajmują się jej wyrobem już od VII wieku naszej ery, a w Europie porcelanę produkuje się od 1709 roku. Zafascynowani chińskimi wyrobami Europejczycy usilnie starali się odkryć recepturę masy porcelanowej. Udało się to dopiero Janowi Fryderykowi Boerttgerowi, który wynalazł w Dreźnie twardą porcelanę kaolinową.

  W skład masy porcelanowej wchodzą kaolin, glina, kwarc i skalenia. W XVIII wieku, w Anglii wynaleziono specjalny typ porcelany, w którym podstawowe składniki po łączono z popiołem kostnym. Nowy wyrób ceramiczny nazwano „bone china” – „bone” w języku angielskim oznacza kość, a „china” to popularna nazwa porcelany.

  Już w średniowieczu znane były właściwości popiołu kostnego, ale dopiero w XVIII wieku popiół wzbudził zainteresowanie angielskich wytwórców masy ceramicznej. Najpierw Thomas Frye, a następnie garncarz Josiah Spode pracowali nad jego wykorzystaniem przy produkcji porcelany. Zastosowanie popiołu dawało nowe możliwości: wyroby z porcelany kostnej mogły być cieńsze i nie deformowały się, charakteryzowały się wyższą przeźroczystością niż zwykła porcelana i mogły występować w wielu odcieniach: od śnieżnej bieli, przez kość słoniową, po ciepłe beże. Produkty „bone china” odniosły ogromny sukces: inne wyroby ceramiczne przestały cieszyć się zainteresowaniem nabywców, za to serwisy z porcelany kostnej na stałe zdominowały angielskie stoły.

  Naczynia i sztućce z porcelany angielskiej - znak stylu

  Porcelanę „bone china”, podobnie jak inne wyroby ceramiczne, dzielimy na porcelanę użytkową, w skład której wchodzą serwisy, salaterki, filiżanki, doniczki na zioła oraz porcelanę ozdobną, czyli różnego rodzaju figurki i dekoracje. Typowo angielski styl zdobień (naszkliwnych i szkliwnych) charakteryzujący oba te typy, doskonale wpisze się w styl angielski lub romantyczny. Akcesoria i serwisy z porcelany kostnej ustawione za szybą eleganckiej serwantki będą cieszyć oko także we wnętrzach francuskich i glamour. Produkty bone china to także doskonały pomysł na prezent urodzinowy lub ślubny, zwłaszcza dla tych, którzy cenią kunszt wykonania i najwyższą jakość porcelany.

  Naczynia i sztućce z porcelany stołowej a styl prowansalski

  Niegdyś komplet porcelanowej zastawy był tak cenny, że można było kupić za niego kilka wiosek, a sam materiał nazywany był białym złotem. Dziś cena porcelany, jest już na tyle przystępna, że każdy może pozwolić sobie na serwis do herbaty lub talerze z niej zrobione. Jednak porcelana nadal pozostaje synonimem elegancji na najwyższym poziomie. Porcelanowe naczynia w stylu prowansalskim mają biały kolor i delikatne dekoracyjne rzeźbienia. Niekiedy są ozdobione ręcznie malowanymi motywami kwiatowymi. W tak pięknych naczyniach wszystko smakuje lepiej!

  Porcelana jest tak popularna w aranżacjach w stylu prowansalskim, że wykonuje się z niej nawet kuchenne akcesoria. Mogą to być wieszaki, uchwyty do mebli i pojemniki na przyprawy. Wszystkie te przedmioty są idealnym przykładem tak modnego ostatnio funkcjonalnego designu.

  Naczynia i sztućce z porcelany - Royal Doulton

  Nie można mówić o historii angielskiej porcelany nie wspominając o marce Royal Doulton. Firma ta zajmuje się produkcją unikalnych wyrobów z porcelany kostnej. Powstała w 1815 roku w Lambeth nad Tamizą, a potem jej siedzibę przeniesiono do Stoke – on –Trent. Wyroby Royal Doulton o różnych kształtach i wzorach znane są ze swojej niezrównanej jakości. Wykwintne serwisy, popularne zastawy stołowe, eleganckie komplety kawowe, herbaciane i obiadowe doceniła w 1887 roku sama królowa Wiktoria – właściciel firmy, Henry Doulton, otrzymał tytuł rycerski. Porcelana Doultonware zdobiąca stoły królewskie i arystokratyczne została wyróżniona królewskimi gwarancjami. Produkty Royal Doulton zachwycają po dziś dzień: inspirowany angielskimi ogrodami „Old Country Roses” jest nadal najbardziej znanym wzorem porcelany kostnej na świecie.

  Naczynia i sztućce z porcelany angielskiej na każdy stół

  Eleganckie filiżanki, półmiski, salaterki i talerze sprawią, że każdy posiłek zyska wyjątkową oprawę. Na WestwingNow znajdziesz szeroką ofertę ekskluzywnych naczyń i przedmiotów dekoracyjnych z najwyższej jakości porcelany. Nasza oferta to między innymi: zestawy do kawy i do herbaty, zastawa obiadowa, ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne oraz porcelana użytkowa: przyciski do papieru, podpórki do książek, klipsy do serwetek, patery, świeczniki i moździerze. Do nakrycia stołu przydatne będą również nasze koronkowe i haftowane obrusy, bieżniki i serwetki oraz wazony dekoracyjne. Dzięki WestwingNow z łatwością zaopatrzysz się w naczynia i sztućce z porcelany.