Meble retro

245 Produkty
Sortuj według
shop-to-club

Fotel w kształcie kuli zaprojektował w 1963 roku fiński designer Eero Aarnio. Przytulny i nowoczesny mebel błyskawicznie zdobył ogromną popularność, którą cieszy się do dziś. Dla wielbicieli stylu retro w wersji z lat sześćdziesiątych jest to zdecydowanie niezbędny (a przy okazji szalenie wygodny) dodatek. Współcześnie wykonywane modele mogą być wyposażone między innymi w odtwarzacze MP3, są więc bardzo nowoczesnymi meblami.

Sofa „marshmallow” powstała w latach pięćdziesiątych na podstawie projektu Irvinga Harpera. Stała się flagowym produktem firmy meblarskiej Herman Miller. Sofa składa się z metalowego stelażu, na którym osadzonych jest osiemnaście lub trzydzieści osiem poduszek. Tego rodzaju mebel bardzo spodoba się zwolennikom bardziej „cukierkowej” wersji lat pięćdziesiątych.

Fotel „366”, dzieło Józefa Chierowskiego, to najsłynniejszy przykład polskiego designu z okresu PRL. Składa się z drewnianego, bukowego stelażu oraz tapicerowanego siedziska połączonego z oparciem. Bardzo charakterystyczne są drewniane podłokietniki przywodzące na myśl organiczne formy popularne w latach sześćdziesiątych. Fotel był produkowany seryjnie od 1962 roku do połowy lat osiemdziesiątych. Obecnie odnowione fotele „366” stały się prawdziwym hitem.

Nietuzinkowe meble retro

Meble retro mogą być szeroko rozumiane. Do tego stylu będą pasować zarówno antyki, jak i nowoczesne minimalistyczne formy. Warto wyposażyć wnętrze w drewniane i tapicerowane meble. Obiciowe kanapy, nawiązujące do lat pięćdziesiątych, mogą posiadać nowoczesny nadruk. Stoły z tłoczonymi, rzeźbionymi nogami są równie istotnym i charakterystycznym elementem dla stylu vintage. Jeśli jest się w posiadaniu niewielkiego pomieszczenia, warto umieścić w nim jedynie dwa lub trzy meble charakterystyczne dla stylu retro, zaś oprócz tego postawić na minimalizm i nowoczesne dodatki. Niezwykle popularnymi meblami, które doczekały się miana kultowych, są projekty Charlesa i Ray Eamesów. Tworzyli oni asymetryczne formy foteli i krzeseł, które przeszły do historii designu i są kwintesencją stylu retro.

Meble retro a wnętrze

Styl retro jest elegancki, choć panuje w nim przepych. Pomieszczenia utrzymane w tej stylistyce nawiązują do przeszłości. Często występują w nich antyki połączone z współczesnymi meblami i dodatkami. Ważne, żeby odpowiednio je dobierać, aby nie przytłoczyć pomieszczenia.

Wnętrze w stylu retro świetnie wygląda w ciemnej kolorystyce. Szarości, fiolety mogą stanowić odpowiednie tło dla mebli. Jasna, pastelowa kolorystyka lepiej sprawdzi się, gdy w pomieszczeniu znajdują się antyki, ponieważ to mocny element, który nie wymaga równie wyrazistej konkurencji. We wnętrzu urządzonym w stylu retro świetnie sprawdzą się wzorzyste tapety. Mogą posiadać kwiatowy motyw, jak i nowoczesne, geometryczne wzory. Charakterystyczne retro podłogi posiadają czarno-białe, ceramiczne płytki. Ciekawie kontrastują się z meblami.

Meble retro - dodatki

W stylu retro ważną rolę odgrywają dodatki. Wspaniałymi ozdobami są antyczne detale, na przykład kominkowe zegary, dekoracyjne sztućce lub lampy. Tkaniny dekoracyjne świetnie sprawdzą się jako narzuty lub zasłony, a nawet obrusy. We wnętrzu urządzonym w stylu retro wiele jest dozwolone. Dlatego też można umieścić w nim nowoczesne dodatki takie jak plakaty lub obrazki, które będą współgrać z resztą pomieszczenia. Styl ten wyjątkowo dobrze wygląda w nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach, w których akcentują go jedynie dodatki. Nie ma on nic wspólnego z dawnym retro, w którym panował przepych, meble retro należy dobierać w sposób wysublimowany.