Szukaj
WestwingNow Logo
Bezpłatna przesyłka od 150 zł

Stoły ogrodowe z drewna – najlepsze na garden party

Wybór stołów do ogrodu jest teraz ogromny, jednak niezmiennie wielką popularnością cieszą się stoły ogrodowe z drewna. Nic dziwnego, drewno wydaje nam się najbardziej odpowiednim materiałem na meble, które mają się znaleźć w naszym przydomowym ogródku. Jest naturalne, trwałe, pięknie wygląda, a gdy zostanie odpowiednio zaimpregnowane, posłuży nam przez lata. W dodatku z każdym rokiem będzie zyskiwać na urodzie. Gdy mamy już drewniany stół ogrodowy i komplet krzeseł, wystarczy jeszcze tylko odrobina wysiłku, by stworzyć piękną przestrzeń wokół domu, w której znajdą się barwne kwiaty, krzewy oraz dające cień drzewa. Urządzenie takiego saloniku pod gołym niebem nie powinno być trudne przynajmniej, jeśli chodzi o jeden z jego elementów – stół ogrodowy z drewna. Jedyne, co trzeba zrobić, to wybrać model z określonego rodzaju surowca, jego kolor i kształt.

Stoły ogrodowe z drewna – duży wybór

Jedną z zalet stołów ogrodowych z drewna jest urozmaicony design. W kategorii „drewniany stół ogrodowy” znajdują się zarówno ekskluzywne produkty wykonane z lakierowanego drewna egzotycznego; proste meble przypominające raczej stoły do biesiadowania; stoły wykonane z nieobrobionych lub wręcz surowych fragmentów pni lub konarów drzew; a także składane meble z lekkiego drewna, które w każdej chwili można przenieść w inną część ogrodu. Jeśli mamy dużo miejsca lub często organizujemy przyjęcia, wybierzmy stół ogrodowy z drewna z funkcją rozkładania blatu – dzięki temu każdy zaproszony gość będzie miał wystarczającą swobodę. Jeśli zaś mamy niewielki skrawek zieleni lub spotykamy się na tarasie, warto rozejrzeć się za niedużym stołem składanym, który po spotkaniu można złożyć i odstawić tam, gdzie nie będzie nam przeszkadzał. Zakup takich mebli to inwestycja bardzo opłacalna. I nie chodzi tutaj o zyski finansowe. Radosnych chwil spędzonych na łonie natury, w gronie rodziny i przyjaciół nie da się przeliczyć na pieniądze.

Stół ogrodowy drewniany - co warto wiedzieć?

Stoły ogrodowe z drewna są przeważnie ciężkie i przenoszenie ich bywa dość kłopotliwe. Trzeba więc znaleźć im stałe miejsce, które sprawdzi się niezależnie od pogody. Kupując stół drewniany trzeba pamiętać, iż mebel ten będzie narażony na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, zmiany temperatur, intensywne nasłonecznienie. W związku z tym stoły ogrodowe z drewna powinny być odpowiednio zaimpregnowane. Uwaga dotycząca zabezpieczenia odnosi się szczególnie do mebli wykonanych z miękkich gatunków drewna – sosny i olchy. Inne rodzaje, takie jak dąb, buk lub jesion, są dużo twardsze i trwalsze. Idealnym gatunkiem, odpornym nie tylko na działanie wody, lecz nawet czynników chemicznych i biologicznych, jest egzotyczny tek – drzewo pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej. Wykonany z niego stół jest bardzo łatwy w pielęgnacji (wystarczy przetrzeć blat leciutko wilgotną szmatką) i można pozostawić go pod chmurką przez cały rok. Pozostałe, pomimo że są impregnowane, na zimę trzeba okryć wodoodporną, oddychającą plandeką lub przenieść do pomieszczenia. Trzeba także zwrócić uwagę na stabilność stołu, który zgodnie ze swoim przeznaczeniem używany jest w bardzo różnych warunkach. Nie chodzi tylko o solidne połączenie poszczególnych elementów mebla, lecz również o właściwy rozstaw nóg, co ma wpływ na zwiększenie stabilności mebla.

Stoły ogrodowe drewniane – jak konserwować

Przed zakupem warto się dowiedzieć, czy i jak wybrany model został zaimpregnowany. Najlepiej kupować stoły ogrodowe z drewna zaimpregnowanego ciśnieniowo, bo jest ono nasycone impregnatem w całym przekroju (nie dzieje się tak przy impregnacji powierzchniowej).

Raz na kilka lat (przeczytajmy wskazówki producenta) meble drewniane należy pokrywać impregnatem, lakierem, farbą kryjącą lub olejem. Meble pokryte impregnatem barwiącym odświeża się przez ponowne nałożenie warstwy preparatu, przy czym kolejne powłoki powinny być jaśniejsze lub transparentne (by nie przyciemniać całego mebla). Uszkodzoną powierzchnię stołu pokrytego lakierem należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, dokładnie odkurzyć i ponownie polakierować. Podobnie postępuje się w przypadku stołów malowanych farbą. Pamiętajmy, by po każdym deszczu i oczywiście na koniec sezonu stół ogrodowy drewniany dokładnie wytrzeć i wysuszyć - w przeciwnym razie mebel może zostać zaatakowany przez pleśnie lub inne grzyby. Jeśli mimo wszystko tak się stanie, należy go przemyć specjalnym środkiem zwalczającym pleśnie i ponownie zaimpregnować.

Specjalnej ochrony nie wymagają jedynie stoły ogrodowe z drewna gatunków egzotycznych, a ich trwałość określana jest na ok. 30 lat (wytrzymałość drewna krajowego jest o połowę krótsza) - jedynie dla podtrzymania pierwotnej barwy stosuje się specjalne oleje.

Meble ogrodowe: drewno

75 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr
Drewno