Rozmiar
  Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

  Meble balkonowe: zielony

  2 Produkty

  Gram w zielone… wśród zielonych mebli balkonowych

  Nie każdy może sobie pozwolić na własny ogródek, jednak niemal każdy ma balkon lub taras, a na nim mogą stać zielone meble balkonowe. Takie miejsce stanie się naszą namiastką ogrodu. Aby jak najbardziej zbliżyć się do spełnienia tego marzenia, warto zaaranżować balkon bądź taras tak, by o każdej ciepłej porze roku móc spędzać na nim czas w towarzystwie naturalnej zieleni. Bogactwo różnorodnych roślin, a do tego umiejętnie dobrane zielone meble balkonowe i dodatki mogą być domową oazą, w której na świeżym powietrzu warto spędzać jak najwięcej czasu.

  Balkon może cieszyć zielenią przez cały rok i nie jest to szczególnie trudne do osiągnięcia. Trzeba oczywiście trochę poczytać o roślinach i zasadach ich uprawiania, trochę porozmawiać ze znajomymi, którzy się na tym znają i kupić kilka sprzętów. Jednak jest to do zrobienia!

  Zielony balkon, czyli ogród w pigułce

  Nawet nieduży balkon można łatwo przekształcić w miniaturowy ogród. Podstawę aranżacji będą stanowić oczywiście rośliny – im jest ich więcej, tym lepiej. Aby na swoim balkonie poczuć się jak w ogrodzie, warto wstawić tam doniczki z niewielkimi krzewami. Na pierwszy plan wysuwają się iglaki, które pozostają zielone przez cały rok, a ich pielęgnacja nie przysparza kłopotów i nie wymaga wielkiej ogrodniczej wiedzy. Potrzebne nam będą solidne, duże donice, w których rośliny zyskają odpowiednie warunki do rozwoju. Najlepsze naszym zdaniem są pojemniki drewniane oraz ceramiczne, ponieważ pozwalają roślinom oddychać, a także skutecznie odprowadzają nadmiar wilgoci. Wybierając donice, zwróćmy też uwagę na ich kształt i kolor – chodzi o to, by aranżacja balkonu była spójna i nawiązywała do stylu wnętrza, do którego wchodzi się prosto z balkonu – zazwyczaj jest to salon i to jego charakter warto przemycić na balkon lub taras tak, by stanowił on naturalne przedłużenie wnętrza.

  Aranżując zielony balkon, można sobie pozwolić na liczne eksperymenty, tak by miejsce żyło i zmieniało się wraz z porami roku. Nie powinno zabraknąć aromatycznych ziół, które latem i jesienią podkręcą smak dań. Zachęcamy zresztą, by na zielonym balkonie zaaranżować miejsce do jedzenia i w miarę możliwości przy sprzyjającej pogodzie spotykać się tam na posiłki.

  W towarzystwie soczystej zieleni warto umieścić jak najwięcej kwiatów. Na większej powierzchni świetnie sprawdzają się pergole, po których sprytnie wspinają się pnącza – róże pnące, powojniki czy zielony przez większość roku bluszcz.

  Rośliny zimozielone na balkonie

  Aby zielony balkon cieszył oko przez cały rok, warto umieścić na nim rośliny zimozielone, które uwodzą piękną, naturalną barwą także podczas mrozów.

  • Iglaki – mają małe wymagania i rosną nawet w trudnych warunkach. Zimą warto je od czasu do czasu podlewać, szczególnie jeśli powietrze jest bardzo suche. Na iglaki należy przeznaczyć duże doniczki o głębokości co najmniej 40 cm. Polecane gatunki krzewów to między innymi tuje, sosny, świerki i jałowce.
  • Bukszpan wieczniezielony – nazwa krzewu mówi sama za siebie! Bukszpan można efektownie uformować w stożek bądź kulę. Podcinanie gałązek należy przeprowadzać wczesną wiosną albo późnym latem.
  • Pnącza – pięknie rosną bluszcz i wiciokrzew zaostrzony. Rośliny te są odporne na trudne warunki, jednak mogą przemarzać podczas ostrzejszych mrozów. Dlatego najlepiej wybierać je na balkony dobrze osłonięte przed wiatrem.

  Meble i dodatki na zielony balkon

  Rośliny i kwiaty stanowią piękne tło aranżacyjne, jednak balkon nie może się obyć bez odpowiedniego wyposażenia. Warto wybierać zielone meble ogrodowe i tarasowe wykonane z naturalnych materiałów, które najlepiej komponują się z zielenią roślin. Świetnie sprawdzają się drewno, rattan czy wiklina. O większą wygodę zadbają zaś tekstylia oraz miękkie poduszki. Na balkon szczególnie pasują poduszki w pastelowych odcieniach zieleni oraz w odcieniu khaki. Jako neutralny akcent kolorystyczny warto wprowadzić też beżowe poduszki, pledy lub koce. Na takim balkonie bardzo przydatny jest parasol, który będzie chronić prze zbyt silnym słońcem.

  Ciekawym rozwiązaniem jest puszysty, zielony dywan zewnętrzny wykonany z tworzywa sztucznego. Doskonale znosi zmienne warunki atmosferyczne, a przy tym perfekcyjnie imituje trawiaste podłoże.

  Aranżując zielony balkon, warto też pamiętać o klimatycznych dekoracjach. Drewniane latarenki i lampiony stworzą romantyczny nastrój wieczorem, a poidełka czy brodziki dla ptaków będą zachętą do odwiedzin małych śpiewaków.

  Zadbany balkon pomoże zamienić mieszkanie w dom z niedużym ogródkiem, gdzie na zielonych meblach balkonowych wspaniale się odpoczywa, jada posiłki, a także prowadzi długie rozmowy z przyjaciółmi w ciepłe wieczory.