Białe meble balkonowe – dobra para dla żywej zieleni


Białe meble balkonowe cieszą się u nas dużą popularnością. Wiosną i latem balkon, taras i ogród to miejsca, w których spędzamy każdą wolną chwilę, a że w ostatnich latach pogoda nam sprzyja, to i na świeżym powietrzu przebywamy naprawdę często. Warto zatem zadbać o wyposażenie balkonu czy tarasiku. Najprostszy zestaw mebli, składający się ze stolika i dwóch krzeseł, stanowi swoiste balkonowe must-have.


Białe meble balkonowe mają mnóstwo zalet, przede wszystkim nie odbarwiają się pod wpływem promieni słonecznych, wyglądają świeżo i lekko a na tle zieleni roślin i kolorowych kwiatów prezentują się po prostu wspaniale.


We współczesnych aranżacjach balkon i taras często stanowią przedłużenie salonu. Dlatego urządzając swój zielony azyl, i wybierając białe meble balkonowe, warto kierować się tym samym stylem, który przeważa w mieszkaniu, a już szczególnie w pomieszczeniu, do którego wchodzi się z balkonu. Oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że można bez problemu znaleźć zarówno nowoczesne, jak i klasyczne białe meble balkonowe.

Meble balkonowe: biały

10 Produkty

Białe meble balkonowe – stylizowane czy nowoczesne

Design mebli balkonowych często inspirowany jest stylem prowansalskim lub shabby chic – takie skojarzenia są niemal pewne, gdy myślimy o białych meblach balkonowych. W obu wymienionych stylach aranżacja opiera się na łagodnych zestawieniach kolorystycznych bieli z naturalnymi motywami roślinnymi. Chodzi zarówno o zieleń roślin, jak i feerię barw kwiatowych. Na balkonie zaś czeka „żywy” dekor – czyli natura. Nic więc dziwnego, że białe meble balkonowe przyjmują klasyczne, prowansalskie formy. Już mały żeliwny stoliczek w towarzystwie lekkich optycznie krzeseł zmienia przestrzeń pod chmurką w kawiarenkę na świeżym powietrzu. Krzesła i foteliki mogą być z pobielonej wikliny, wokół ustawmy kilka donic z kolorowymi kwiatami, najlepiej by było, jeśli uda nam się uprawiać w donicach lawendę typową dla Prowansji. Styl prowansalski to miejsce dla niebanalnych dodatków, takich jak białe, okrągłe parasole ze zwisającymi frędzelkami, lampiony wyglądające jak klatki dla ptaków. Wyposażenie nie powinno wyglądać na nowe, pożądane są stare sprzęty lub specjalnie postarzane, by nadać im wiekowy wygląd. Przydadzą się także lniane lub bawełniane tkaniny, poduszki na krzesełkach w stonowanych barwach – słowem ma być sielsko-anielsko.

Na szczęście, również zwolennicy nowoczesnego wzornictwa nie mogą narzekać. Alternatywę dla drewna, wikliny czy rattanu stanowią białe meble balkonowe wykonywane z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Swoje „pięć minut” ma zwłaszcza technorattan, który łączy zalety współczesnych technologii z lekkością i fantazyjnością naturalnej plecionki .

Białe meble balkonowe w wydaniu klasycznym

W tej grupie rządzą cztery podstawowe materiały: drewno, metal, wiklina i rattan.

  • Meble drewniane – wygodne, stabilne i dodające przytulności. Należy wybierać krzesła i stoły, które odpowiednio zabezpieczono przed wilgocią. Ich dużą zaletą jest niska cena.
  • Meble metalowe – najpopularniejsze są żeliwne oraz nieco od nich tańsze aluminiowe. Pięknie na tle zieleni roślin i barwnych kwiatów prezentują się białe meble balkonowe z kutego metalu.
  • Meble wiklinowe – pobielana wiklina urzeka rustykalną przytulnością. Białe meble balkonowe z tego materiału, podobnie jak żeliwne, dodają aranżacji sielskiego uroku. Ważne, by lakier skutecznie chronił przed wilgocią.
  • Meble rattanowe – są bardzo wygodne! Dobrze jest wybierać białe meble balkonowe pokryte lakierem, który chroni naturalny materiał przed szkodliwym wpływem promieni UV.

Nowoczesne inspiracje

Białe meble balkonowe wykonuje się z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Dużą ich zaletą jest niska cena, ponadto są odporne na wilgoć i działanie czynników atmosferycznych.

  • Plastik – w tej grupie można wyróżnić białe meble balkonowe z PVC i polipropylenu. Warto wybierać modele z domieszką żywic utwardzających. Są lekkie i odporne na wilgoć, a także nie przebarwiają się, co jest ważną zaletą bieli. Nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, należy jednak uważać, by podczas czyszczenia ich nie zarysować.
  • Technorattan – zwany też ekorattanem lub polirattanem. Stanowi doskonałą alternatywę dla naturalnego rattanu, ponieważ nie szarzeje ani nie matowieje pod wpływem słońca. Białe meble balkonowe z technorattanu są lekkie optycznie i wyróżniają się prostym, nowoczesnym designem.

Jakie meble wybrać? Najlepiej o takich formach, jakie królują w salonie. Harmonia designu we wnętrzu i na świeżym powietrzu pozwala cieszyć się wolnym czasem w wyjątkowej scenerii, spełniającej oczekiwania domowników. Białe meble balkonowe z odpowiednio dobranych materiałów sprawdzą się w wielu aranżacjach.