Szukaj
WestwingNow Logo
Bezpłatna przesyłka od 150 zł

Łóżka dzienne i szezlongi - wygoda na drzemkę


Te meble pomogą ci w krótkich drzemkach w trakcie dnia, które są niezwykle ważne w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i duchowej. Warto pomyśleć także o właściwej temperaturze w pomieszczeniu. Najpierw należy dobrze przewietrzyć pokój, a następnie, wsunąć się pod ciepły koc lub lekką, pikowaną kołdrę.

Drzemka jest wskazana po około sześciu, siedmiu godzinach od przebudzenia. Nic więc dziwnego, że Hiszpanie i Włosi relaksują się tuż po obiedzie. W Polsce niestety nie ma mody na sjestę, chociaż wiele nowoczesnych firm pozwala drzemać w pracy. Jeśli szef aprobuje taki odpoczynek, warto z tego skorzystać! Pracując zdalnie, ma się o wiele więcej możliwości na ucięcie regenerującej drzemki. I wcale nie trzeba spać wyłącznie w łóżku! Doskonale można wypocząć na przykład na hamaku zawieszonym na werandzie lub ogrodowym leżaku. Drzemka na świeżym powietrzu to zawsze dobry pomysł.


Łóżka dzienne i szezlongi - historia luksusu


Szezlong, z francuskiego chaise-longue, bywa potocznie nazywany leżanką. Pierwsze szezlongi pojawiły się we Francji z okresu XVII wieku. Szezlong może mieć formę tapicerowanego krzesła z długim siedziskiem podpierającym nogi, leżanki z wezgłowiem i oparciem podwyższonym z jednej strony (meridienne i fainting couch) albo krzesła i podnóżka o wysokości siedziska (duchesse brisée). Dawne szezlongi miały zdobione nóżki, dekoracyjne rzeźbienia i aplikacje. Zwykle były obite bogatymi tkaninami. Dziś szezlongi mogą mieć ruchome podnóżki, regulowane podłokietniki i oparcia, a nawet wbudowane masażery. Ich forma bywa też uproszczona – niektóre minimalistyczne wersje szezlongów wyglądają jak fala zawieszona w przestrzeni. Bardziej rozbudowane modele mogą mieć szuflady i półki na drobiazgi.

Szezlong we wnętrzu

Szezlong to mebel dla samotnika lub indywidualisty, ponieważ nie sposób wypoczywać w nim we dwójkę. Jego forma wymaga szczególnej ekspozycji. Szezlongi doskonale prezentują się w dużych salonach, sypialniach czy gabinetach. Szczególną uwagę przykuwają w ogrodzie zimowym wśród egzotycznych roślin lub nawet w ogrodzie. Starodawny szezlong obity wzorzystą tkaniną sprawdzi się we wnętrzu typu shabby chic. Łóżka dzienne z egzotycznego drewna z dodatkiem naturalnych tkanin będzie idealnym dopełnieniem aranżacji boho. Minimalistyczne wnętrze w stonowanych kolorach nabierze wyjątkowego charakteru, jeśli pojawi się w nim prosty, wręcz futurystyczny szezlong w wyrazistym kolorze.

Łóżka dzienne i szezlongi - fotel leżanka

Czasami kanapa to za dużo. Czasami fotel za mało. Czasami trzeba czegoś w sam raz. W sam raz, by pół siedząc pół leżąc napić się herbaty i poczytać książkę. W sam raz, by wyciągnąć się na chwilę i ucieszyć momentem beztroskiego relaksu. Można by rzec, że są takie meble, które stworzono wyłącznie po to, by człowiek miał z tego przyjemność. Przyjemność dla ciała i dla oka. Meble wygodne i zarazem piękne. Wśród mebli wypoczynkowych na szczególną uwagę pod tym względem zwracają fotele-leżanki.

Fotele-leżanki to bliscy krewni foteli z jednej, a kanap z drugiej strony. To meble o długim wąskim siedzeniu z oparciem, na których można odpoczywać w pozycji półleżącej. Według tradycji najbliżej im do szezlongów, mebli rodem z Francji, spopularyzowanych w okresie Empire. Dzisiaj klasycystyczne szezlongi są dla projektantów mebli nieustającym źródłem inspiracji do tworzenia nowoczesnych form foteli-leżanek, które potrafią zachwycać i zdumiewać nawet najwybredniejszych odbiorców.

Fotel-leżanka w tradycyjnym stylu

Fotel-leżanka w tradycyjnym stylu nawiązuje do szezlongów pochodzących z XVIII. i XIX. wiecznej Francji. To mebel tapicerowany, najczęściej z pikowanym oparciem, którego ramę zdobią bardzo dekoracyjne ornamenty. Jest idealny do stylizowanych wnętrz – zadowoli entuzjastów antyków. A równocześnie, fotel-leżanka może stanowić niezwykły kontrapunkt wśród nowoczesnych mebli w ascetycznym industrialnym wnętrzu. Obecność tradycyjnego szezlonga w lofcie będzie świadczyła o niezwykłej oryginalności jego mieszkańców. Może być też wdzięcznym obiektem we wnętrzu urządzonym w stylu glamour.

Łóżka dzienne i szezlongi - warto drzemać, warto śnić!

Drzemali Leonardo da Vinci, Napoleon Bonaparte czy Winston Churchill. I nic w tym dziwnego. Drzemka sprawia, że umysł staje się świeży, a ciało dostaje fantastyczny zastrzyk energii. Dziś naukowcy udowadniają, że czasem wystarczy nawet kilka minut snu, aby wspaniale się zregenerować. Drzemka może mieć kilka wymiarów. Ta najkrótsza trwa od pięciu do piętnastu minut. Taka chwila błogiego odpoczynku poprawia koncentrację oraz zdolności motoryczne. Z kolei drzemiąc nieco mniej niż pół godziny, człowiek odświeża układ nerwowy, poprawia czujność i zdolności logicznego myślenia. Dzieje się tak dlatego, że drzemka jest zbyt krótka, aby pojawiała się faza REM podczas snu. Dzięki temu po przebudzeniu można wrócić do aktywności bez uczucia senności i rozleniwienia. Tak zwana power-nap, to najlepsze rozwiązanie Łóżka dzienne i szezlongi to mebel, który pozwoli ci zregenerować siły i wrócić do obowiązków z nową energią.

Łóżka dzienne i szezlongi

32 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr