Szukaj
WestwingNow Logo
140 zł dla CiebieBezpłatna przesyłka od 150 zł

Lampa industrialna to klasyka współczesnego designu

Lampy industrialne charakteryzują się niezwykle bogatym i różnorodnym wzornictwem. Ich klosze przybierają często oryginalne i niepowtarzalne formy. We wnętrzach industrialnych funkcję dekoracyjnych dodatków pełnią przede wszystkim przedmioty codziennego użytku. Wyglądem przypominają nieco elementy wyposażenia dawnych zakładów przemysłowych, dworców i restauracji. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia. Wykorzystywane w loftowych aranżacjach lampy wpisują się w trend wnętrzarskiego recyklingu i doskonale odzwierciedlają fascynację metalem i elektroniką.

Lampy industrialne - w królestwie półokrągłych kloszy

Jednym z najpopularniejszych typów lamp industrialnych są wiszące lampy o dużych, półokrągłych kloszach. Rozszerzające się u dołu oprawy mogą niekiedy przybierać lekko trapezowaty kształt i najczęściej wykonane są z metalu. Funkcję dekoracyjną pełni przede wszystkim element mocujący w formie fantazyjnie skręconego kabla lub materiałowego sznura. Emaliowane lampy w białym, czarnym lub czerwonym kolorze wzorowane są na oświetleniu wykorzystywanym niegdyś w kawiarniach i restauracjach. Takie dodatki doskonale wpisują się w charakter nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji.

Elektroniczne fascynacje - lampy inspriowane fabrycznymi halami

Pewnego rodzaju przeciwieństwem lamp o półokrągłych kloszach są lampy industrialne o otwartej konstrukcji. Plastikową oprawę zastępuje najczęściej druciany lub przezroczysty klosz. Ascetyczna forma umożliwia wyeksponowanie oryginalnej żarówki. Umieszczone w jej wnętrzu włókna bardzo często zabarwione są na odblaskowy kolor. W przypadku takich lamp liczy się przede wszystkim to, co znajduje się „wewnątrz”, a nie „na zewnątrz”. Doskonałym przykładem skrajnie minimalistycznego designu jest zawieszona na sznurze, pojedyncza żarówka.

Rzuć światło na stylowe dodatki

Industrialne i loftowe wnętrza z reguły charakteryzuje minimalizm. Próżno szukać w nich zbędnych dekoracji i bibelotów. Dlatego szczególną rolę w projektowaniu industrialnych wnętrz odgrywa dbałość o formę i styl poszczególnych elementów kompozycji, które niemal zawsze rzucają się w oczy. Dobierając odpowiednią lampę do loftowego salonu, zwróć uwagę na dywan, który znajdzie się na przeciwległym biegunie kompozycji. Coraz częściej goszczą one na industrialnych salonach. Warto postawić na prosty geometryczny wzór i zdecydowaną kolorystykę. Czarno-biały dywan może okazać się świetnym wyborem. Do projektów trafiają także gładkie dywany, które uwagę zwracają głównie fakturą. Lampa industrialna stanowić będzie dla miekkiego dywanu idealną przeciwwagę.

Lampy industrialne

124 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr
Industrial

Lampy industrialne prosto z planu filmowego

W industrialnych wnętrzach bardzo chętnie wykorzystuje się elementy oświetlenia nawiązujące stylistyką do lamp wykorzystywanych w studiach filmowych i fotograficznych. Na sufitach i kasetonach często pojawiają się zamocowane na wysięgnikach reflektory. Przeważnie umieszcza się je przy ścianie, choć w większych skupiskach mogą również pełnić rolę głównego oświetlenia salonu. Niezależnie od dekoracyjnego efektu tego typu oświetlenie jest także bardzo praktyczne, gdyż umożliwia swobodną regulację intensywności i kąta padania światła.

Lampy industrialne - recykling i magia fabryki

Projektanci industrialnych wnętrz duży nacisk kładą na ponowne wykorzystanie przedmiotów, które wyszły z użycia. W loftowej aranżacji mile widziane są stare lampy górnicze i przemysłowe oraz elementy miejskiego oświetlenia. Funkcję kloszy pełnią często kolorowe puszki i butelki. Zamontowane na długich łańcuchach lub kablach recycklingowe oprawy nadają wnętrzom bardziej stylowy charakter. W wielu projektach na pierwszy plan wysuwają się inspiracje zaczerpnięte z fabryk i zakładów przemysłowych. Do interesujących designerskich dodatków zaliczyć można między innymi lampy stojące ze stelażem przypominającym instalację z rur odpływowych, maszynę do szycia lub puszkę po farbie.

Lampy industrialne w loftach

Lampa industrialna doskonale sprawdzi się w pomieszczaniach loftowych. Loft, dzięki wysokim sufitom i surowości, jest idealnym tłem do tworzenia aranżacji z użyciem różnorodnych lamp. Typowo z myślą o industrialnych loftach projektowane są lampy o surowych, metalicznych oprawach. Interesująco prezentują się zwłaszcza miedziane klosze ― tęczowe przebarwienia i lekkie przetarcia nadają im nieco zabytkowy wygląd. Bez problemu można znaleźć je w różnych wymiarach, rozmiarach i kolorach. Pomimo swojej prostoty – miedzianych splotów wokół klasycznej żarówki, są zdecydowanie nietuzinkowymi ozdobami. Do aranżacji loftów doskonale sprawdzą się też lampy ― kinkiety metalowe, żelazne lub ceramiczne. Jeżeli jednak preferujemy większe lampy, można wybrać szklane kule powieszone na suficie na długich kablach. Takie lampy świetnie prezentują się zawieszone w jednej linii lub na rożnych wysokościach. Lampy w takiej aranżacji świetnie zagospodarują dużo wolnej przestrzeni loftu. Loft to także miejsce dla ozdobnych lamp podłogowych. Nawet jeżeli nie dają one tyle światła co lampy sufitowe, doskonale uzupełnią surowe wnętrza, tym bardziej, że z reguły zawierają one dużo okien i są dobrze doświetlone. Dobierając odpowiednią barwę światła, możemy nadać przestrzeni bardziej chłodny, industrialny charakter.

Lampy industrialne w stylu vintage

Styl vintage lubi ciekawe dodatki i oryginalne aranżacje. Zarówno dodatki z duszą, jak i te ponadczasowe, mieszają się z bardziej nowoczesnymi elementami. Pomimo tego, zachowana jest równowaga, a styl vintage jest przytulny i pozwala na wprowadzanie dodatków także z innych stylów, na przykład rustykalnego i stylu retro. Vintage nawiązuje do przeszłości, jest nieco sentymentalny. Dlatego też, lampa którą pamiętamy z dzieciństwa, z salonu babci, może być doskonałym elementem dekoracji w bardziej nowoczesnym wnętrzu. Jeżeli posiadamy stare lampy, warto nadać im drugie życie, jeżeli nie― można odwiedzić pchli targ, kupić lampy stylizowane retro lub wykonać je samodzielnie! Ciekawym pomysłem jest lampa wykonana z butelek lub słoików. Aby urozmaicić lampę, można dodać kolorowe kable lub warstwę rozpraszającą światło. Piękne, wiszące klosze można wykonać na bazie piłki do ćwiczeń lub balona, oplatając je drucikiem czy sznurkiem. Ciekawe lampy industrialne można wykonać także z doniczek lub papierowych papilotek na cup cakes czy muffinki.