Fioletowe krzesła

2 Produkty

Fioletowe krzesła nie tylko dla koneserów

Wybór fioletowych krzeseł do salonu często traktowany jest jako przejaw odwagi w aranżowaniu wnętrz. To dlatego, że kolor ten jest dość trudny i raczej rzadko stosowany w mieszkaniach. Uchodzi za synonim wyrafinowanej elegancji odpowiedniej raczej we wnętrzach w stylu pałacowym, a nie w typowych blokowych „M”. Z drugiej strony mówi się, że to kolor romantycznych, kreatywnych i niespokojnych dusz – fioletowe krzesła mogłyby więc urozmaicić na przykład aranżację sypialni, a zwłaszcza damskiego aneksu z toaletką. Jedno jest pewne – fiolet nie powinien występować w nadmiarze. Warto więc wprowadzać go stopniowo w postaci pojedynczych mebli i dodatków. Z tego punktu widzenia godnym polecenia rozwiązaniem są fioletowe krzesła.

Fioletowe krzesła - różne możliwości

Krzesła fioletowe wykonuje się z rozmaitych materiałów, a każdy z nich ma inne właściwości stylistyczne. Tworzywa sztuczne to domena mieszkań nowoczesnych z wpływami pop-artu, a drewno i fantazyjna metaloplastyka – przytulnych pomieszczeń w stylu prowansalskim. Z kolei eleganckie krzesła nawiązujące kształtem do tzw. ludwików odnajdują się w aranżacjach spod znaku pałacowego buduaru damy.

Jak widać fioletowe krzesła to termin bardzo pojemny, obejmuje bowiem różne odcienie tej wspaniałej barwy.

Krzesła we fiolecie – w jakim odcieniu?

Wśród wielu odcieni fioletu warto zwrócić uwagę na te najbardziej sprawdzające się we wnętrzach. Są to:

  • Fuksja – soczysty odcień z domieszką różu. Dodaje energii i pobudza wyobraźnię. W wersji Radiant Orchid został uznany za kolor roku 2014 przez Pantone Colour Institute .
  • Marsala – to z kolei barwa roku 2015. Można ją zdefiniować jako „brudne bordo”, sytuuje się gdzieś pomiędzy purpurą, czerwienią a fioletem. To kolor mocny, intensywny i bardzo elegancki. Fioletowe krzesła w odcieniu marsali będą zatem doskonałym wyborem – nie zdominują wnętrza, a dodadzą mu wyrazistości i modnego szyku.
  • Ultra violet to kolor roku 2018 wytypowany również przez Pantone Colour Institute. Wizjonerski, oryginalny, prowokujący, twórczy - tak między innymi opisywany jest ten odcień. - Fiolet jest dość wymagającym kolorem jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Chętnie zobaczymy stylizacje salonów, sypialni i kuchni właśnie z nim w roli głównej. Po całej masie wnętrz w czerni, bieli i millennial pink przyda się coś ożywczego – przekonywała przedstawicielka Pantone Colour Institute, wyjaśniając ten wybór. Wynika z tego, że krzesła w odcieniu ultra violet mają szansę stać się wyrazistą ozdobą niemal wszystkich pomieszczeń.
  • Lilia i lawenda – najsubtelniejsze odcienie fioletu. W przeciwieństwie do ognistej fuksji pozwalają się wyciszyć i zrelaksować. Lawendowe i liliowe krzesła to doskonały wybór do wnętrza prowansalskiego. W końcu kwiat lawendy jest symbolem południa Francji!

Fioletowe krzesła klasyczne i nowoczesne

Trudno jednoznacznie podzielić fioletowe krzesła na klasyczne i nowoczesne. Dużo zależy od indywidualnego smaku, a należy pamiętać, że współczesne wnętrza kochają eklektyzm i przenikanie się stylów. Pewnym kluczem mogą być jednak materiały, z których wykonuje się fioletowe krzesła.

  • Modele klasyczne – tu można wskazać trzy podstawowe typy. Po pierwsze, proste krzesła drewniane pomalowane na pastelowe odcienie fioletu, głównie liliowe i lawendowe. Doskonale sprawdzają się w tonących w bieli i kwiatach wnętrzach prowansalskich oraz shabby chic. Jako ciekawy kontrapunkt – również w skandynawskich. Po drugie, krzesła metalowe, czyli przykład rzemiosła z gatunku metaloplastyki. Po trzecie, eleganckie krzesła przypominające fotele. Formą nawiązują do klasycznych ludwików i są tapicerowane pluszem. To materiał, który kojarzy się z wnętrzami pałacowymi. Stanowią świetny wybór do salonu w stylu francuskim.
  • Fioletowe krzesła nowoczesne – czyli wykonane z tworzyw sztucznych i inspirowane klasykami XX-wiecznego designu, takimi jak „DSW” (projektanci: Ray i Charles Eames), „Panton” (proj. Verner Panton) czy „Louis Ghost” (proj. Philippe Starck). Świetnie sprawdzają się w aranżacjach w stylu modern, szczególnie w wydaniu popartowym – z mocnymi akcentami barwnymi.

Aranżacja z fioletowym akcentem

Już jedno fioletowe krzesło będzie ciekawym akcentem dynamizującym aranżację. Krzesła lawendowe niosą jednoznaczne skojarzenie - styl prowansalski. Na białym tle ich piękno zyskuje doskonałą ekspozycję. Warto wspomnieć, że białe, kremowe i jasnoszare meble stanowią idealne sąsiedztwo dla fioletowych krzeseł. Inne przyjazne fioletowi barwy to czarna, srebrzysta i różowa. Taka kolorystyka odnajduje się we wnętrzach glamour. Nie należy bać się także innych szykownych barw, jak wspomniane fuksja, marsala czy bordo. Srebrzyste dodatki w ich towarzystwie to współczesny sznyt najwyższych lotów.

Eleganckie, romantyczne, a niektórzy sądzą, że nawet… tajemnicze. Fioletowe krzesła zyskują coraz większą popularność we współczesnych wnętrzach.