Rozmiar
  Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

  Krzesła brązowe

  38 Produkty
  Sortuj: Popularność
  Filtr
  Brązowy

  Krzesło brązowe to ani nowy, ani wiekowy design, lecz po prostu ponadczasowy

  Różne odcienie brązu chętnie wybierane są do współczesnych mieszkań. Drewno, skóra, a może tworzywo sztuczne? Każdy znajdzie krzesła brązowe dla siebie!

  Krzesła - krótka historia

  Jednym z pierwszych prototypów krzesła był składany taboret nazywany krzesłem kurulnym. Mebel znał zarówno starożytny Egipt, jak i Rzym oraz Grecja. Historia głosi, że starożytni przejęli go od ludu etruskiego zamieszkującego niegdyś północną Italię. Jednym z pierwszych greckich krzeseł, które wyglądem najbardziej przypominało te współczesne, było klismos. Prostego drewnianego mebla używano już w okresie archaicznym, jednak formę ostateczną krzesło uzyskało w V w p.n.e. Wieki średnie przyniosły faldistoria – najczęściej wytworne, bogato zdobione krzesła, na których zasiadali monarchowie. Czasy współczesne propagują powrót do przeszłości – stąd popularność krzeseł projektowanych w ubiegłym wieku.

  Klasyka designu, czyli krzesła brązowe

  Warto pamiętać, że najstarsze krzesła powstawały z drewna, stąd też miały naturalny brązowy odcień. Nic zatem dziwnego, że do tej pory, nawet jeśli krzesła produkuje się z innych materiałów niż drewno, jedną z podstawowych barw pozostaje kolor brązowy. W takim odcieniu wykonuje się płyty meblowe i okleiny. A jaka wersja brązu jest najpopularniejsza? Trudno udzielić jednej odpowiedzi, bo o wszystkim decyduje styl, jaki pragnie się wykreować w mieszkaniu. Jasne krzesła brązowe stanowią domenę stylu skandynawskiego. Doskonale komponują się z bielą i łagodną szarością. Ciemne krzesła brązowe kojarzą się z wyrafinowaną elegancją, a przy tym wysoką jakością – taki odcień mają słynące z solidności meble dębowe i te wykonywane z gatunków egzotycznych, jak tek czy wenge.

  Krzesła drewniane w ogrodzie

  Krzesła oraz inne meble drewniane to nie tylko przywilej eleganckiego domu, ale i ogrodu. Chcąc zagospodarować kącik wypoczynkowy na świeżym powietrzu, należy pamiętać, aby charakteryzowała je wytrzymałość. Najmodniejsze ogrodowe meble drewniane to te przypominające wiejskie ławka oraz krzesła składane, wykonane z ażurowych, prostych elementów. Radzimy wykluczyć produkty z drewna sosnowego, które bywają mało odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce czy deszcz. Najlepiej zainwestować w teczynę, jesion lub grab – produkty wykonane z tych materiałów są twarde, solidne i dobrze się impregnują. Jeżeli z czasem drewno zacznie szarzeć, należy powtórnie zakonserwować je preparatami, których użyto wcześniej. Jeżeli nie wiadomo, jaka powłoka pokrywa drewno, należy postąpić tak jak w przypadku renowacji – oszlifować mebel i nałożyć nowy preparat.

  Od stylu rustykalnego po Scandi

  Istnieje kilka stylów wnętrzarskich, w których krzesła brązowe to swoiste must have. Jednym z nich jest styl rustykalny. Królują w nim krzesła wykonywane z naturalnego drewna, przede wszystkim z jaśniejszych, rodzimych gatunków, takich jak sosna, brzoza czy buk. Doskonale sprawdzi się też pleciony design, czyli krzesła brązowe z wikliny bądź rattanu. Z powodzeniem sprawdzą się jako zagospodarowanie przestrzeni tarasowej lub ogrodowej. Również w aranżacjach chalet i Scandi nie powinno zabraknąć naturalnych brązów. Warto zwrócić uwagę, że wielu producentów określa kolor krzesła nawiązując do gatunków drewna. Okleina w odcieniu brzozy czy miodowo-piaskowego buku jest łatwa do utrzymania w czystości, nie wymaga też skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

  Eleganckie krzesła brązowe

  Krzesła brązowe mają także liczne eleganckie wcielenia. Chodzi o modele dębowe, orzechowe lub egzotyczne, jak tek, wenge czy merbau. Często okleina meblowa nawiązuje barwą do wymienionych materiałów. Ciemne krzesła brązowe świetnie sprawdzają się w eleganckiej aranżacji klasycznej, kolonialnej czy orientalnej. Do mieszkania kolonialnego warto też wprowadzić krzesła brązowe skórzane – to klasyka XIX-wiecznych gabinetów od Europy po najdalsze zakątki świata. Tańsza alternatywa to krzesła tapicerowane ekoskórą, które są łatwiejsze w pielęgnacji. Brązy są też typowe dla krzeseł retro, szczególnie w takich detalach, jak skośne nóżki. Warto zwrócić uwagę na popularne od kilku dziesięcioleci krzesła z drewna giętego, które wyróżniają się dużą solidnością.

  Krzesła brązowe - mebel klasyczny

  Niektóre klasyczne meble nigdy nie wychodzą z mody, choć trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Najlepszy przykład stanowią krzesła brązowe. Można je znaleźć w większości polskich domów – w różnych stylach i formach. Kluczem do popularności jest ich barwa nawiązująca do natury, a przede wszystkich do materiału, z którego powstają meble, czyli drewna. Kolor brązowy ma przy tym różne wcielenia: od jasnego, piaskowego aż po głębokie odcienie kawy i czekolady. To, jakie krzesło brązowe wybrać, zależy od stylu, który króluje w aranżacji, a także pożądanego efektu.