Szukaj
WestwingNow Logo
Bezpłatna przesyłka od 150 zł

Krzesło brązowe to ani nowy, ani wiekowy design, lecz po prostu ponadczasowy


Różne odcienie brązu chętnie wybierane są do współczesnych mieszkań. Drewno, skóra, a może tworzywo sztuczne? Każdy znajdzie krzesła brązowe dla siebie!


Krzesła - krótka historia


Jednym z pierwszych prototypów krzesła był składany taboret nazywany krzesłem kurulnym. Mebel znał zarówno starożytny Egipt, jak i Rzym oraz Grecja. Historia głosi, że starożytni przejęli go od ludu etruskiego zamieszkującego niegdyś północną Italię. Jednym z pierwszych greckich krzeseł, które wyglądem najbardziej przypominało te współczesne, było klismos. Prostego drewnianego mebla używano już w okresie archaicznym, jednak formę ostateczną krzesło uzyskało w V w p.n.e. Wieki średnie przyniosły faldistoria – najczęściej wytworne, bogato zdobione krzesła, na których zasiadali monarchowie. Czasy współczesne propagują powrót do przeszłości – stąd popularność krzeseł projektowanych w ubiegłym wieku.


Klasyka designu, czyli krzesła brązowe


Warto pamiętać, że najstarsze krzesła powstawały z drewna, stąd też miały naturalny brązowy odcień. Nic zatem dziwnego, że do tej pory, nawet jeśli krzesła produkuje się z innych materiałów niż drewno, jedną z podstawowych barw pozostaje kolor brązowy. W takim odcieniu wykonuje się płyty meblowe i okleiny. A jaka wersja brązu jest najpopularniejsza? Trudno udzielić jednej odpowiedzi, bo o wszystkim decyduje styl, jaki pragnie się wykreować w mieszkaniu. Jasne krzesła brązowe stanowią domenę stylu skandynawskiego. Doskonale komponują się z bielą i łagodną szarością. Ciemne krzesła brązowe kojarzą się z wyrafinowaną elegancją, a przy tym wysoką jakością – taki odcień mają słynące z solidności meble dębowe i te wykonywane z gatunków egzotycznych, jak tek czy wenge.

Krzesła drewniane w ogrodzie

Krzesła oraz inne meble drewniane to nie tylko przywilej eleganckiego domu, ale i ogrodu. Chcąc zagospodarować kącik wypoczynkowy na świeżym powietrzu, należy pamiętać, aby charakteryzowała je wytrzymałość. Najmodniejsze ogrodowe meble drewniane to te przypominające wiejskie ławka oraz krzesła składane, wykonane z ażurowych, prostych elementów. Radzimy wykluczyć produkty z drewna sosnowego, które bywają mało odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce czy deszcz. Najlepiej zainwestować w teczynę, jesion lub grab – produkty wykonane z tych materiałów są twarde, solidne i dobrze się impregnują. Jeżeli z czasem drewno zacznie szarzeć, należy powtórnie zakonserwować je preparatami, których użyto wcześniej. Jeżeli nie wiadomo, jaka powłoka pokrywa drewno, należy postąpić tak jak w przypadku renowacji – oszlifować mebel i nałożyć nowy preparat.

Od stylu rustykalnego po Scandi

Istnieje kilka stylów wnętrzarskich, w których krzesła brązowe to swoiste must have. Jednym z nich jest styl rustykalny. Królują w nim krzesła wykonywane z naturalnego drewna, przede wszystkim z jaśniejszych, rodzimych gatunków, takich jak sosna, brzoza czy buk. Doskonale sprawdzi się też pleciony design, czyli krzesła brązowe z wikliny bądź rattanu. Z powodzeniem sprawdzą się jako zagospodarowanie przestrzeni tarasowej lub ogrodowej. Również w aranżacjach chalet i Scandi nie powinno zabraknąć naturalnych brązów. Warto zwrócić uwagę, że wielu producentów określa kolor krzesła nawiązując do gatunków drewna. Okleina w odcieniu brzozy czy miodowo-piaskowego buku jest łatwa do utrzymania w czystości, nie wymaga też skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Eleganckie krzesła brązowe

Krzesła brązowe mają także liczne eleganckie wcielenia. Chodzi o modele dębowe, orzechowe lub egzotyczne, jak tek, wenge czy merbau. Często okleina meblowa nawiązuje barwą do wymienionych materiałów. Ciemne krzesła brązowe świetnie sprawdzają się w eleganckiej aranżacji klasycznej, kolonialnej czy orientalnej. Do mieszkania kolonialnego warto też wprowadzić krzesła brązowe skórzane – to klasyka XIX-wiecznych gabinetów od Europy po najdalsze zakątki świata. Tańsza alternatywa to krzesła tapicerowane ekoskórą, które są łatwiejsze w pielęgnacji. Brązy są też typowe dla krzeseł retro, szczególnie w takich detalach, jak skośne nóżki. Warto zwrócić uwagę na popularne od kilku dziesięcioleci krzesła z drewna giętego, które wyróżniają się dużą solidnością.

Krzesła brązowe - mebel klasyczny

Niektóre klasyczne meble nigdy nie wychodzą z mody, choć trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Najlepszy przykład stanowią krzesła brązowe. Można je znaleźć w większości polskich domów – w różnych stylach i formach. Kluczem do popularności jest ich barwa nawiązująca do natury, a przede wszystkich do materiału, z którego powstają meble, czyli drewna. Kolor brązowy ma przy tym różne wcielenia: od jasnego, piaskowego aż po głębokie odcienie kawy i czekolady. To, jakie krzesło brązowe wybrać, zależy od stylu, który króluje w aranżacji, a także pożądanego efektu.

Krzesła brązowe

51 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr
Brązowy