Komplety naczyń

44 Produkty
Sortuj według

Dobre i wytrzymałe komplety naczyń

Komplet naczyń, zastawa stołowa to zakup na wiele lat. Serwis obiadowy powinien być więc nie tylko piękny, ale również wytrzymały, praktyczny i ponadczasowy. Nie jest ważne, czy to święto, czy zwykły dzień – jedzenie smakuje dużo lepiej podane na ulubionej, pięknej zastawie.

Zastawa stołowa najczęściej kojarzy się z uroczystym obiadem lub chińską porcelaną. Sprawdź, jaką zastawę stołową kupić, aby cieszyć się nią przez wiele lat. Dobry wybór zaprocentuje podczas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

Komplety naczyń - „na co dzień fajans, porcelana od święta”

Początek XIX wieku był momentem, w którym do eleganckiego serwowania dań wciąż przykładano ogromną wagę. Jadalniany stół zawsze musiał być udekorowany białym obrusem, na którym pyszniła się zastawa obiadowa. Karolina Nakwaska z Potockich, autorka poradnika z 1843 roku, poświęconego gospodyniom polskim, pisała: „Miej na co dzień fajans, na dni uroczyste porcelanę białą gładką ze złoconymi brzegami”. Każde danie było podawane w przeznaczonym mu naczyniu.Komplet naczyń do obiadu składał się z waz, w których serwowano zupy, platerowanych pater z kloszem do mięs czy srebrnych tac na których podawano sery. Popularne były także szczypce do nakładania potraw oraz kielichy do wina, które przed podaniem trunku chłodzono w porcelanowym naczyniu zwanym werierą.

Czym jest zastawa stołowa?

Przez kolejne wieki zastawa obiadowa nie zmieniła się zbyt wiele. Zastawa stołowa to wszystkie naczynia oraz sztućce, jakich używa się podczas posiłku. W jej skład zazwyczaj wchodzą wszelkiego rodzaju talerze – głębokie do zupy, płytkie i duże do głównego dania, małe na przystawki, a także talerzyki do deserów. Wśród potrzebnych sztućców są łyżki, noże i widelce – oczywiście różne przynajmniej do przystawek i głównego dania. Jeśli chodzi o naczynia na napoje, potrzebne będą filiżanki do kawy i herbaty, szklanki, kieliszki, a czasami również kubki.

Poza naczyniami używanymi do spożycia potraw w skład kompletu naczyń wchodzą sztućce, a także naczynia, których używa się do serwowania posiłków. To między innymi wazy, półmiski, mniejsze miski – salaterki oraz kompotierki, a także karafki i dzbanki. Zastawa stołowa to także sosjerki, maselniczki, a nawet solniczki, pieprzniczki oraz octownik i musztardniczka.

Skład zastawy może się jednak różnić w zależności od liczby podawanych posiłków, rodzaju potraw oraz lokalnych obyczajów. Najczęściej innej zastawy używa się na co dzień, a innej na specjalne okazje, jak święta czy uroczyste spotkania. Należy pamiętać, że serwowany posiłek powinien być podany na jednakowej zastawie.

Komplety naczyń - zastawa stołowa na 12 osób

Obiadowy komplet naczyń występuje najczęściej w wersji dla 12 osób, choć bywają mniejsze – na 6 osób oraz większe – na 24 osoby. Liczby te nie są przypadkowe – zgodnie z tradycją są to pochodne tuzina. Jest to relikt starych, jeszcze starożytnych tradycji, w których podstawą miar i wag była właśnie liczba „12”.

Komplety naczyń – prezent uniwersalny

Zastawa stołowa nadaje posiłkowi bardziej uroczysty charakter. Jest także świetnym podarunkiem z okazji ślubu dla przyjaciół czy rodziny. Serwis obiadowy z porcelany i małe sprzęty AGD to najbardziej popularne prezenty dla nowożeńców. Piękne naczynia i sztućce przydadzą się zarówno parze, która dopiero wkracza na wspólną drogę życia, jak i tej świętującej złoty jubileusz. Zastawa stołowa to prezent uniwersalny. W każdym domu powinien znaleźć się elegancki komplet naczyń, który podkreśli wyjątkowość świąt i innych uroczystości.

Warto także pamiętać, że aby wyeksponować zastawę w odpowiedni sposób, należy do niej dobrać pasujące akcesoria. Piękny obrus, serwetki i serwetniki, świece oraz inne dekoracje stołu zapewnią godną oprawę dla ceramicznego czy szklanego serwisu.

Dzięki zastawie stołowej na stole panuje ład i porządek, a także estetyczna harmonia – wszak wszystkie elementy serwisu są utrzymane w jednej konwencji stylistycznej. Wraz z odpowiednio dobranym obrusem i serwetkami tworzą wykwintną dekorację stołu, nawet jeśli zastawa utrzymana jest w minimalistycznym, powściągliwym stylu. Jeśli chodzi o najpopularniejsze motywy zdobień naczyń stołowych, to jest ich cała gama: od skromnych paseczków wokół talerzy i inny elementów serwisu, po malowane wzory roślinne, arabeski, złocenia. Zupełnie gładkie, białe lub kolorowe zastawy też mają swoich zwolenników.

Na co dzień nieużywana zastawa stołowa wcale nie musi czekać na dnie szafki. Komplety naczyń, rodowe szkło, kryształy oraz serwis obiadowy pięknie zaprezentują się za przeszklonymi drzwiczkami.