Rozmiar
  Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

  Karafki i dekantery

  85 Produkty
  Sortuj: Popularność
  Filtr

  Karafki: niezbędne akcesorium w każdym domu

  Bez karafki i dekantera nie obejdzie się żaden znawca alkoholi i sztuki ich podawania. Dekanter to specjalne naczynie do zlewania (dekantacji) wina znad osadu - najczęściej przypomina karafkę z szeroką podstawą. W dekanterze osad opada na dno i nie przelejemy go do kieliszków. Kiedy wlewamy wino do dekantera, trunek napowietrza się i „ożywa”, co jest szczególnie ważne w przypadku młodego wina. Aby zachwyciło nas ono swoim bukietem, należy ostrożnie i powoli przelać go do dekantera. Po upływie około dwudziestu minut trunek wyraźnie zyska na smaku.

  Karafka karafce nierówna.

  W średniowiecznej Europie karafki były wykonywane z metalu. Elegancka, szklana karafka została oficjalnie wcielona do zastawy stołowej stosunkowo późno, bo dopiero w XVIII wieku. Początkowo projektowane modele były skromne pod względem dekoracyjnym. Najczęściej miały kształt odwróconej maczugi. Dopiero XIX wiek przyniósł wspaniale zdobione naczynia, które tworzono z grubego, kryształowego szkła. Nierzadko można było też spotkać barwne karafki zwieńczone efektownym, wydatnym korkiem.

  Do serwowania alkoholi, takich jak whisky, brandy czy koniak przeznaczona jest karafka o kwadratowej podstawie. Wina białe doskonale odnajdą się w naczyniu o kształcie gruszki, natomiast czerwone - w tzw. kapitance, czyli karafce o bardzo szerokim dnie. Pojemność tych naczyń powinna oscylować wokół 700 ml. Jeśli chodzi o karafki do wódki – najczęściej są pękate i mieszczą od 0,5 do 0,75 litra.

  Warto pamiętać, że większość karafek ma nieszczelne zamknięcie, przez co alkohol nie zachowuje swoich właściwości i szybko wietrzeje. Warto więc trzymać trunek w oryginalnej butelce, a przy okazji podejmowania gości przelać go do dekoracyjnego naczynia.

  Karafka kryształowa – sztuka serwowania alkoholu

  Na stole można postawić wino czy inny trunek w butelce. I najczęściej tak się robi. Jednak gdy spotkanie chcemy uczynić wyjątkowym, warto alkohol podać w karafce, najlepiej kryształowej. Dzięki niej czerwone wino, kolorowe likiery, nalewki czy wódki atrakcyjnie zaprezentują się wśród kieliszków i szklanek.

  Kryształowa karafka wypełniona kolorowym trunkiem wygląda bardzo elegancko i doskonale radzi sobie na stole jako solistka. Utrzymana w tradycyjnym lub nowoczesnym stylu, z wyrazistym lub delikatnym szlifem, z przezroczystego lub kolorowego szkła jest ozdobą niejednego przyjęcia. Jednak wcale nie trzeba skazywać jej na samotność. Komplet kryształowych kieliszków do wina, wódki lub likieru, kryształowe szklanki do whisky lub brandy będą dla niej doskonałym towarzystwem.

  Karafka i dekanter - idealny pomysł na prezent

  Tego rodzaju naczynia warto wykorzystać jako atrakcyjny, elegancki i praktyczny prezent. Oto dwa pomysły na stylowe upominki:

  • Dekanter - miłośnikom wina przypadną do gustu eleganckie karafki, które pełnią jednocześnie funkcje dekanterów. Naczynie o szerokiej podstawie pomoże wyeliminować z trunku cierpki osad. Pozwala też wydobyć prawdziwy aromat wina i podkreślić jego smak.
  • Karafka z kolorowego szkła - oryginalne naczynie o wyrazistej barwie idealnie dopasuje się do każdej aranżacji, zwłaszcza tej nowoczesnej. Zestawiając je z kieliszkami w różnych kolorach, można stworzyć prawdziwie energetyczne nakrycie stołu.

  Woda w eleganckiej karafce

  Karafka do wody, postawiona w widocznym miejscu, będzie nie tylko zwracać uwagę atrakcyjnym wyglądem, lecz także przypominać o regularnym piciu. Dobrym wyborem jest naczynie z podziałką, dzięki której wiadomo, ile już wypiło się wody danego dnia.

  Karafka do wody jest zwykle smukła, prosta i bez zbędnych ozdobników. Najlepiej, gdy szyjka jest szeroka i zakończona dzióbkiem – ułatwi to częste nalewanie płynu do szklanki. Wysokość karafki najczęściej waha się w granicach 20-30 cm. Ważna jest także pojemność – godne polecenia są większe naczynia mieszczące 1 l wody, a nawet zbliżające się do 2 l. Karafka do wody jest zamykana korkiem, może być on na przykład w kolorze naturalnym, co dodaje całości nutkę rustic. W wystroju modern, a także w eleganckim black & white, świetnie zagra prosta karafka z czarnym korkiem lub specjalną pokrywą w tej barwie. Można też oczywiście znaleźć model z barwionego szkła, ale już sam przezroczysty materiał stanowi ciekawą, intrygującą ozdobę.

  Tak naprawdę karafki i dekantery powinny znaleźć się w każdym domu, bo wszyscy od czasu do czasu pijemy wino i inne alkohole, a już z pewnością na co dzień popijamy wodę.

  Odkryj nasz szeroki asortyment karafek i dekanterów na WestwingNow i kup swój ulubiony model!