Szafki

69 Produkty
Sortuj według
shop-to-club

Czym jest kredens?

Kredens kuchenny składa się przeważnie z dwóch części – górnej witryny (zwanej też nadstawką) i dolnej szafki - czasem jest to komoda, czyli szafka z szufladami. Obie części można bez problemu rozdzielić i na przykład powiesić górną na ścianie. Witryna jest najczęściej przeszklona, a w dolnej szafce znajdują się szuflady i półki, które są zamykane drzwiczkami. Charakterystyczną cechą kredensu jest węższa część górna, zazwyczaj bardziej zdobiona niż dolna. Kredens może także służyć do przechowywania niektórych produktów spożywczych.

Rozmiar ma znaczenie

Obecnie kredensy, ze względu na ich budowę, możemy podzielić na cztery rodzaje:

  • Umieszczona na nogach skrzynia zamykana drzwiczkami lub wiekiem.
  • Otwarta skrzynia z półkami na kilku poziomach.
  • Częściowo zabudowana skrzynia, z zamykanym dołem ze specjalną nadstawką.
  • Dwie ustawione na sobie szafki – górna jest otwarta lub oszklona, a dół zamykany drzwiczkami.

Rodzaj kredensu powinien być wybrany w zależności od tego, do czego będzie używany oraz gdzie zostanie postawiony. Większe sprzęty pasują doskonale do przestronnej kuchni czy jadalni. Te w kształcie skrzyni sprawdzą się w prawie każdej sypialni, a także na zadaszonym tarasie!

Gdzie postawić kredens?

Kredens może być meblem kuchennym, ale wcale nie musi stać wyłącznie w kuchni. Również w innych pomieszczeniach można stworzyć dzięki niemu unikalny nastrój.

  • Salon nabierze niepowtarzalnego klimatu, kiedy stary, duży kredens zostanie tam zaadaptowany na barek czy biblioteczkę.
  • W jadalni przechowamy w nim zastawę i sztućce oraz obrusy i serwety.
  • W sypialni w jego roli doskonale sprawdzi się skrzynia użyta do przechowywania pościeli.
  • Przedpokój jest niekonwencjonalnym miejscem dla kredensu, jednak można w nim wykorzystać dolną część mebla, która sprawdzi się jako oryginalna szafka na buty.
  • Na tarasie kredens może służyć do przechowywania akcesoriów ogrodowych, dodatków do grilla czy zastawy używanej na zewnątrz.

Jak Polska szeroka…

...Polacy znów kochają kredensy. W wielu domach stoją stare, odrestaurowane meble, które zostały wyciągnięte z piwnic, garaży, wyszukane na pchlich targach albo odkupione od gospodarzy w małych miasteczkach czy na wsiach. Po renowacji meble te wyglądają jak małe dzieła sztuki meblarskiej. Typowo polskie kredensy są masywne, najczęściej z drewna dębowego. Najbardziej popularnym modelem był ten przedwojenny, gdański. Barokowe kredensy sporych gabarytów, z bogatymi intarsjami, były produkowane od XVIII wieku w Kolbuszowej. Mimo, iż zajmowały sporo miejsca, uważano je za bardzo praktyczne. W epoce art déco obok tradycyjnych kredensów pojawiły się także tak zwane kombajny – zwieńczone fantazyjnie wygiętą półką lub z wbudowanym zegarem. Można je uznać ze dzieła sztuki. Kredens art déco można dzisiaj kupić za kilkanaście tysięcy złotych! Jednak rekordzistą jest dzieło z Kolbuszowej, za które trzeba zapłacić do kilkudziesięciu tysięcy! Dla porównania – dębowy kredens międzywojenny kosztuje tylko kilka tysięcy złotych. Można jednak w pracowniach meblarskich zamówić piękny, ręcznie zdobiony kredens robiony na wzór antyków – czasem nawet trudno uwierzyć, że to mebel współczesny.