Szukaj
WestwingNow Logo
Bezpłatna przesyłka od 150 zł

Komody z metalu – postaw na oryginalność

Komody z metalu jak inne metalowe meble i dodatki przeżywają prawdziwy renesans. Duża w tym rola popularności aranżacji industrialnych. Nowoczesna komoda metalowa często inspirowana jest wyposażeniem dawnych fabryk i warsztatów. Designerzy lubią nadawać jej vintage’owy ryt – ozdabiać wiekowymi stemplami, grafikami artystycznymi albo modną dziś typografią. Komody:metal przyjmuje też formy minimalistyczne. Prosta, gładka powierzchnia i subtelnie zarysowane uchwyty idą w parze z soczystym kolorem farby. Z kolei w przestrzeniach biurowych dużą popularnością cieszą się mobilne kontenerki na kółkach, czyli małe komody z dwiema lub trzema szufladami. Ich dodatkową zaletą jest niska cena.

Krótka historia komody

Pierwsza komoda stanęła w Wersalu, w sypialni króla Ludwika XIV. Zaprojektował ją w 1690 roku słynny barokowy rzemieślnik i artysta André-Charles Boulle. Był to niewielki mebel na wysokich nóżkach, bogato zdobiony intarsjami i kutymi ozdobami z brązu. Od tego czasu komody powoli zdobywały Europę. Początkowo były umieszczane w sypialni, szybko opanowały jednak również salony, jadalnie i gabinety.

Do jakich aranżacji pasuje komoda z metalu?

Komoda metalowa to wymarzony mebel do aranżacji industrialnych, szczególnie jeśli przyjmuje surową formę. Fronty subtelnie zabezpiecza się przed korozja, zachowując jednak kolor materiału. Rozbudowana komoda z dodatkowymi przestrzeniami szafkowymi sprawdza się jako salonowy bądź jadalniany bufet. Komoda metalowa w wersji industrialnej doskonale pasuje także do minimalistycznego salonu – zwłaszcza takiego, w którym podstawową barwą jest szarość. Proste kolorowe komody, lakierowane na wysoki połysk, świetnie prezentują się zaś w aranżacjach nowoczesnych spod znaku pop-artu. Warto je ustawiać w towarzystwie nowoczesnych mebli o geometrycznym formach. Prosta metalowa komoda to także idealny wybór do przestrzeni biurowych. Nieduży model na kółkach można wygodnie wsunąć pod blat biurka i sekretarzyki.

Królestwo pomysłowych for

Design komód z metalu często jest zachwycający i pełen fantazji. Oto kilka pomysłowych rozwiązań, które dodadzą aranżacji rumieńców:

 • Komoda metalowa w formie sejfu – zwykle zawiera dwie szufladki, każda jest zamykana na klucz. To nieduży mebel, który można ustawić na większym biurku i mieć wszystkie cenne drobiazgi pod ręką.
 • Mały regał biblioteczny – mnóstwo niewielkich szufladek, które razem tworzą efektowną układankę. Taki design znany jest z bibliotek. Przed erą komputerów w szufladkach katalogowano zbiory biblioteczne. Metalowa komoda inspirowana regałem bibliotecznym jest od niego mniejsza, zwykle zawiera 9 lub 12 szufladek. Świetnie sprawdza się w biurze.
 • Design retro – metalowa komoda w formie dystrybutora do paliwa z lat 60., a może zabytkowego amerykańskiego auta? Czemu nie! To mebel praktyczny i dekoracyjny.

  • Dekor industrialny i vintage

   Komody z metalu i szafki inspirowane są zarówno designem industrialnym, jak i rzemiosłem artystycznym minionych epok. Współcześni projektanci z dużym sukcesem łączą te dwa trendy. I tak, na metalowej komodzie nadrukowywane są afisze teatralne z La Belle Époque, XIX-wieczne znaczki pocztowe czy kolaże z szyldów wiktoriańskich sklepów. Taki dekor często przeplatany jest industrialnymi oznaczeniami: numerami i znakami towarowymi. Dzięki nowoczesnym technologiom druku oraz wysokojakościowym farbom dekoracje frontów nie blakną wraz z upływem lat, można je też bez obaw regularnie czyścić. Metalowa komoda w wersji vintage jest często subtelnie postarzana. Warto ją wprowadzić zatem do aranżacji shabby chic w roli ożywczego kontrapunktu.

   Komody z metalu w rockowym wydaniu

   W mieszkaniach w stylu rockowym powinno być trochę jak w garażu – nadmierny porządek nie przystoi rockmanom. Najważniejsze są tu akcenty muzyczne: regaly, instrumenty, plakaty rockowych gwiazd i pamiątki z koncertów. W kolorystyce mogą dominować czerwień, czerń lub szarości. Meble pełnią tu rolę drugorzędną, szafka nie musi mieć oryginalnego designu, ważne by mieściła różne muzyczne akcesoria, jakie w mieszkaniu prawdziwego fana rocka znaleźć się powinny. Jest ich niemało: kable, kostki gitarowe, kolekcje autografów. Komody metalowe w aranżacje rockowe wpasują się idealnie. Kolor srebrny dodaje wnętrzu odrobinę ekstrawaganckiego charakteru, a to musi podobać się niepokornym rockmanom. Fani garażowego rocka zamiast drewna wybiorą metal, do gustu przypadną im proste formy. W tym wypadku wystarczy kilka pojemnych szuflad. Komoda z metalu w aranżacji rockowej powinna przypominać niewyszukany mebel, jaki kiedyś mógł służyć przechowywaniu narzędzi w garażu. Dobrym pomysłem będą też w tym wypadku metalowe srebrne komody, których design nawiązuje do wzornictwa starych komód na dokumenty używanych w biurach lub szafek w fabrykach. Równie dobrym pomysłem będą srebrne komody z blachy z nadrukami tablic rejestracyjnych na frontach szuflad.

   Meble metalowe, takie jak szafa, szafka czy komoda, pasują szczególnie do wnętrz nowoczesnych i industrialnych. Można trafić na modele ciekawie dekorowane, które poza solidnością zachwycą intrygującym zdobieniem tak jak same w sobie zachwycają komody z metalu.

  komody z metalu

  2 Produkty
  Sortuj: Popularność
  Filtr
  Metal