Rozmiar

  Hokery drewniane

  6 Produkty

  Komfortowe Hokery drewniane

  Stołki barowe z drewna, czyli hokery drewniane, najbardziej kojarzą się z meblem od którego wzięły swoją nazwę. Określenie zostało bowiem zaczerpnięta z języka niemieckiego, w którym „hocker” to taboret, a więc zwykły stołek bez oparcia. Z czasem nazwę hoker przypisano wysokim stołkom barowym. Skąd takie meble trafiły do naszych kuchni? Właśnie z barów, restauracji i kawiarni, które zaczęły masowo powstawać na początku XX wieku. Aby spokojnie wypić drinka i przy okazji pogadać z barmanem potrzebne było odpowiednie miejsce do siedzenia. A że bar był zwykle stosunkowo wysoki, to i stołki, które przy nim stanęły były tak duże, by móc wygodnie usiąść i wsunąć nogi pod blat .

  Wysokość hokera drewnianego, jak i z każdego innego materiału, jest uzależniona od wysokości barku kuchennego.

  Wygodne stołki barowe z drewna

  Wybierając hoker, zawsze trzeba pamiętać, że między blatem barku a siedziskiem powinno być około 30 cm wolnego miejsca na nogi. Jeśli blat barku został zainstalowany 80-90 cm nad podłogą, hoker powinien mieć 60-65 cm (zwykłe krzesła mają siedzisko 40-50 cm nad posadzką). Stołki barowe o wysokości 70-75 cm sprawdzą się przy blatach na wysokości 90-100 cm. Do typowych wysokich barków (100-110 cm wysokości) dostawia się hokery z siedziskiem 80-85 cm nad podłogą.

  Dlaczego wysokie stołki barowe zrobiły taką karierę w naszych mieszkaniach?Ponieważ pozwalają wprowadzić do aranżacji lekko niezobowiązującą atmosferę, znaną z najlepszych barów i restauracji. Na ich popularność miała też wpływ moda na otwarte kuchnie, które od części wypoczynkowej wnętrza zwykle oddziela wysoki barek. W grupie stołków barowych wyróżnia się hoker drewniany. Może on uwodzić nowoczesnym, minimalistycznym designem, albo też stanowić ukłon w stronę wzorniczej klasyki. To, na jaką wersję się zdecydujemy, zależy od naszych upodobań, a także stylu który dominuje w domu.

  Hokery drewniane - z oparciem czy bez?

  Decyzję podejmujmy zgodnie z upodobaniami. Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • Hoker drewniany z oparciem jest wygodniejszy w użytkowaniu, jeśli często jadamy posiłki przy wysokim blacie. Również, gdy w kuchni czy jadalni nie ma standardowych krzeseł, a zastępują je hokery, lepiej zdecydować się na modele z oparciem. Powód jest prosty – plecy mniej się zmęczą. Warto też postawić na model z regulowaną wysokością, co się przyda, gdy w rodzinie są osoby o różnym wzroście.
  • Hoker drewniany bez oparcia to świetne rozwiązanie na szybkie śniadanie, poranną kawę czy wieczornego drinka. Stołek barowy z drewna bez oparcia zajmuje również mniej miejsca, co jest bardzo cenne, gdy trafia do niedużego aneksu kuchennego.
  • Luksusowe, wygodne wersje hokerów mają też podłokietniki. Takie meble to dobre uzupełnienie barku, przy którym chcemy spędzać dużo czasu np. na biesiadowaniu z przyjaciółmi.
  • Zwróćmy też uwagę na nogi naszego hokera – dostępne są modele na jednej, masywnej nodze, takie, które wspierają się na kilku cieńszych, np. prostych pionowych, jak i modele z nogą w oryginalnym kształcie, np. litery Z.

  Klimat klasycznego bistro

  Choć hokery to meble, które kojarzą się raczej ze stylem nowoczesnym i wielkomiejskim, równie ciekawie prezentują się w bardziej klasycznym wydaniu. Doskonały przykład stanowi biały hoker drewniany, nawiązujący często formą do krzeseł znanych z aranżacji prowansalskich. Godne polecenia są również te w naturalnym odcieniu drewna, z wyższymi oparciami oraz z regulowaną wysokością siedziska. One z kolei stanowią domenę stylu klasycznego oraz vintage. Nie zaszkodzi też połączyć nowoczesną formę z tradycyjną przytulnością, co gwarantuje hoker drewniany z miękkim tapicerowanym siedziskiem oraz oparciem. Niektóre stołki barowe mają opływowe formy niczym w krzesłach ludwikowskich. Oprócz tego można się zdecydować na rustykalny hoker drewniany – o nieco surowej formie i wykończeniu, z widocznymi śladami obróbki stolarskiej. Taki model przywodzi na myśl góralskie gospody.

  Nowoczesny minimalizm

  Wysoki stołek barowy kojarzy się przede wszystkim z wielkomiejską atmosferą klubów, barów i restauracji. Nic zatem dziwnego, że wyjątkowo często pojawia się w aranżacjach nowoczesnych. Warto zwrócić uwagę na modele w wersji minimalistycznej – oparte na prostych geometrycznych liniach i podziałach. Lśniący hoker drewniany w czekoladowej barwie znakomicie prezentuje się w kuchni bądź jadalni nowoczesnej z elegancką nutą. Z kolei we wnętrzu skandynawskim lepiej sprawdzą się krzesła i stołki barowe z drewna o jasnej barwie. Prawdziwe pole do popisu mają zaś miłośnicy stylu industrialnego. Drewno o lekko przetartej powierzchni wchodzi w intrygujące duety z metalem. Warto zatem wybierać modele, w których elementy drewniane wzbogacone są o metalowe. Industrialny stołek barowy świetnie prezentuje się w przestronnym wnętrzu.

  Szybka kawa lub długie delektowanie się ulubionym daniem – hoker drewniany sprawdza się w obydwu sytuacjach. Choć to model nowoczesny, równie łatwo znaleźć jego klasyczne wydanie. Dlatego stołki barowe z drewna spełniają oczekiwania każdego miłośnika dobrego designu.