Szukaj

Hokery czarne

Hokery czarne – jak je dopasować do wnętrza

Czarny hoker jest bardzo wyrazistym elementem w wystroju wnętrz. Czerń jeszcze niedawno uważana za kolor nieco ponury, w ostatnich sezonach jest bardzo modna. Meble w tej barwie spotyka się zarówno w pomieszczeniach tradycyjnych, jak i nowoczesnych, a czarny stołek barowy, czyli hokery czarne pozwalają na dużą swobodę aranżacyjną. Pasuje do niego biel, wszelkie odcienie beżu, a także mocna czerwień, żółć, fiolet, pomarańcz, róż – czarny hoker ustawiony na tle takich ścian będzie prezentował się wyjątkowo efektownie. Odkryj hokery czarne na Westwing!

Krótka historia hokerów

W czasie gdy powstały, czyli w połowie XX wieku, hokery wykorzystywane były jako typowe meble barowe. Dzięki unikatowej konstrukcji, na którą składają się wysokie nogi oraz wygodne siedzisko, klienci mogli swobodnie usiąść przy barze i sączyć drinki. Początkowo meble te były wykonywane jedynie z drewna, ale z biegiem czasu do ich produkcji zaczęto używać elementów chromowanych, metalu i rattanu, zaś siedziska – tapicerować skórą lub tkaninami sztucznymi. Stołek barowy stawał się więc coraz bardziej komfortowy. Nic więc dziwnego, że pod koniec lat 80. minionego stulecia hokery trafiły także do mieszkań i domów, gdzie zadomowiły się na dobre i wciąż są niezwykle popularne.

Hokery czarne w każdym domu

Hokery wykorzystuje się zarówno w kuchni, gdzie naczelnym elementem wyposażenia jest wyspa kuchenna, jadalni oddzielonej od kuchni za pomocą wysokiego blatu pełniącego funkcję barku, a także w niewielkich kawalerkach, gdzie stołek barowy ustawiony obok parapetu tworzy miejsce do jedzenia lub pracy z widokiem na miasto, zieleń, itp. Aby krzesło to jak najlepiej pasowało do ogólnego wystroju wnętrza, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało zrobione oraz na jego kolor, przesądzający o tym, czy dany mebel pasuje do konkretnego wnętrza. Wspomniany czarny hoker jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Kupując hokery czarne, warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z którego wykonano mebel, lecz także na jego budowę. Jeśli na przykład decydujemy się na model na jednej nodze, należy się upewnić, że jego podstawa jest solidna, bo dzięki niej czarny hoker będzie stabilny. Dobrze jest także zastanowić się, jakie ma być siedzisko naszego hokera. Modele tapicerowane są wygodniejsze i bardziej eleganckie, jednak trudniej jest utrzymać siedzisko w czystości, zwłaszcza w kuchni. Do hokerów bez tapicerki można dokupić dodatkowe poduszki, które w razie potrzeby, można uprać.

Hokery czarne do wnętrz w różnych stylach

Hoker czarny może znakomicie uzupełnić wiele aranżacji, pod warunkiem, że zostanie do nich dopasowany zarówno pod względem designu, jak i materiału, z którego został wyprodukowany.

  • Styl skandynawski – choć charakteryzuje się dużą ilością jasnych barw i naturalnych materiałów, z powodzeniem można uzupełnić go o prosty, klasyczny czarny hoker wykonany z drewna.
  • Styl industrialny – pasuje do niego hoker z siedziskiem ze skóry naturalnej lub sztucznej oraz błyszczącymi elementami chromowanymi. Sprawdzi się też błyszczące siedzisko z tworzywa sztucznego.
  • Styl glamour – cechuje go wszechobecny blask, luksus i przepych. W tego typu wnętrzach sprawdzi się hoker czarny obity tkaniną, nawiązujący kształtem do foteli ludwikowskich.
  • Styl shabby chic – chętnie wykorzystuje meble i dodatki lekko zniszczone lub na takie stylizowane, więc będzie do niego pasował drewniany czarny stołek barowy z delikatnie łuszczącą się farbą.
  • Styl rustykalny – choć na pierwszy rzut oka takie zestawienie może wydawać się ryzykowne, to jednak warto przełamać jasne kolory charakterystyczne dla stylu rustykalnego czarnym hokerem wykonanym z pomalowanej wikliny lub rattanu.

    Czarny hoker - wygodny i bezpieczny

    Aby nasze hokery czarne był jak najbardziej komfortowy, można pokusić się o zakup modelu wyposażonego w rozmaite akcesoria zwiększające wygodę użytkownika. Na rynku można znaleźć modele z oparciami, podłokietnikami lub podnóżkami. Wersja z oparciem sprawdzi się szczególnie wówczas, gdy z krzesła będą korzystać dzieci. Wybierając czarny hoker warto też rozważyć opcję modelu obrotowego lub z regulowaną wysokością.

    Równie ważną kwestią są parametry hokera. Przyjęło się, iż jego wysokość powinna być dopasowana do rozmiaru blatu lub wyspy kuchennej, przy której ma stanąć. Hoker czarny o wysokości około 80 cm sprawdzi się przy blacie o rozmiarach powyżej 100 cm. Jeśli natomiast blat jest niższy, mniejszy, około 60-centymetrowy może być także hoker. Zapewni to użytkownikom maksimum wygody.

    Na przykładzie czarnego stołka barowego widać wyraźnie, że nie trzeba bać się we wnętrzach wyrazistych i ciemnych kolorów – najważniejsze, by takich elementów nie było zbyt dużo.