Szukaj
WestwingNow Logo
Bezpłatna przesyłka od 150 zł

Stołki i taborety jako dodatkowe miejsce do siedzenia


Choć stołki odgrywają rolę dodatkowych siedzisk to równie dobrze realizują inne zadania. Niskie stołki sprawdzają się jako wygodne podnóżki. Można od razu kupić fotel z podnóżkiem albo dobrać ten dodatek oddzielnie. Klasyczne podnóżki mają miękkie, lekko wypukłe siedzisko, na którym wygodnie można ułożyć nogi. Wspierają się zaś na bardzo niskich, zwykle kabriolowych nóżkach.


Solidny taboret jako częsty gość w polskich domach.


Sprawdza się wtedy, gdy trzeba sięgnąć na wyższą półkę. Pomaga również podczas sprzątania, na przykład czyszczenia lamp i żyrandoli. Warto zwrócić uwagę na urocze stołki dwupoziomowe, mające formę mini schodków. Na co dzień mogą odegrać rolę kwietników czy nawet szafki nocnej. Stołki bardzo łatwo przekształcić w improwizowane stoliki. Modele tapicerowane wystarczy nakryć tacką, a stabilne drewniane, metalowe czy plastikowe obędą się nawet bez niej. Modnym ostatnio meblem jest krzesełko drabinka, czyli taboret ze schodkami, po którym możesz wspiąć się aby dosięgnąć wyżej umieszczonych przedmiotów w domu lub użyć jako stołka pomocniczego dla dzieci, kiedy są jeszcze zbyt małe by korzystać z umywalki.


A może interesują Cię stołki do ogrodu? Sprawdź naszą kolekcję Taras i ogród

Odkryj nasz szeroki asortyment stołków i taboretów na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Stołki - taborety – historia

Historia stołków sięga dalekiej przeszłości. Już w starożytnym Egipcie używano tego wszechstronnego mebla. Korzystali z niego również Grecy i Rzymianie. Jednak dopiero na dworze Ludwika XVI, taboret nabrał swojego znaczenia w dzisiejszym rozumieniu. Był przeznaczony dla wysoko urodzonych dam, które mogły na nim usiąść w obecności króla i królowej. Przez wiele lat zasiadali na nim wyłącznie arystokraci. Pięknie dekorowany, wykładany aksamitnym płótnem, czarował europejskie pałace przez wiele lat. Dzisiaj zdobi nie tylko salon, ale także łazienkę czy nawet ogród. Nie ma drugiego tak uniwersalnego miejsca do siedzenia, przechowywania i dekoracji jak taboret. Następnym razem, kiedy usiądziesz na swoim taborecie, pamiętaj, że było to siedzisko wyłącznie dla dam z wyższych sfer.

Funkcjonalne stołki kuchenny

Niektóre modele taboretów kuchennych nie służą jedynie do siedzenia. Wiele z nich, szczególnie tych wykonanych z giętego drewna, posiada dodatkowe funkcje. Ciekawym meblem jest taboret kuchenny z zamontowaną do nóg kieszenią. Można w niej umieścić prasę lub torby foliowe na zakupy. To funkcjonalny gadżet, który znajdzie swoje zastosowanie w każdym domu. Inną propozycją jest taboret przypominający kwadratową bryłę, który służy do przechowywanie przedmiotów. Jego siedzisko to jednocześnie zamykanie, pod którym kryje się wolna przestrzeń na niewielkie akcesoria.

Stołki barowe nie tylko do kuchni

Stołki kuchenne najczęściej pojawiają się w aneksie jadalnym. Mogą być zrobione z drewna, które sprawia, że kuchnia zyskuje przytulny wygląd. Są standardowymi, klasycznymi meblami, które od zawsze pojawiały się w tym pomieszczeniu. Taboret kuchenny znajdzie swoje zastosowanie także w innych pomieszczeniach. Świetnie sprawdzi się na przykład w przedpokóju. Będzie można na nim wygodnie usiąść, aby zmienić obuwie. Taboret może okazać się niezbędny również w jadalni. Jeśli przyjdą niezapowiedziani goście, wystarczy wyjąć taborety i już miejsce do siedzenia zapewnione! Stołki kuchenne warto także umieścić w pokoju dziecięcym. W sklepach dostępne są niewielkie modele, których siedzisko umieszczone jest na wysokości 20-30 cm.

Stołki obrotowe – styl industrialny

Stołek obrotowy w stylu industrialnym będzie fantastycznie prezentował się przy biurku. Wysokość taboretów można z łatwością regulować, co jest bardzo praktyczne, jeśli domownicy są różnego wzrostu. Dzięki możliwości zmiany wysokości taboret może również stać się barowym krzesłem podczas wieczornych spotkań ze znajomymi. Stołek obrotowy dobrze sprawdzi się przy kuchennym stole. W industrialnej kuchni możemy zestawić ze sobą kilka różnych taboretów. Przy metalowym stole świetnie prezentują się metalowe lub poliuretanowe krzesła w różnych kolorach. Jak jeszcze można wykorzystać ten ergonomiczny mebel?

  • Do kuchni – wygodny taboret industrialny w zastępstwie za krzesło? Czemu nie! Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w niewielkiej loftowej kuchni połączonej z salonem. Jeśli w pomieszczeniu zaaranżowano barek lub wyspę, warto zainwestować w smukły taboret industrialny w formie hokera.
  • Do salonu – taboret industrialny w mgnieniu oka może zmienić się w stolik pomocniczy, barek, podnóżek czy kwietnik. Najmodniejszy to ten o prostej, żeliwnej podstawie i drewnianym, surowym siedzeniu. Mebel chętnie stanie w kąciku wypoczynkowym tuż obok wygodnej, obszernej sofy.
  • Do sypialni – taboret industrialny idealnie sprawdzi się jako stolik nocny lub siedzisko przy toaletce. Jeśli zdecydujesz się na drugi wariant, koniecznie wyposaż go w miękką poduchę. Projektanci chętnie ocieplają lofty puszystymi tkaninami, dzięki czemu wnętrza stają się zdecydowanie bardziej przytulne!

Stołki w każdym domu

Największą zaletą taboretu jest to, że nie wymaga on wiele miejsca. Może być także wygodnym podnóżkiem. Używany już na dworze ludwikowskim, jest uwielbiany przez stulecia. Stołek kuchenny, drewniany, barowy czy obrotowy to nieodłączny element właściwie każdego domu. Stołek, ze względu na liczne formy, funkcje i materiały, z jakich jest stworzony, sprawdzi się w każdej aranżacji, wystarczy dobrze dobrać go do estetyki wnętrza i własnych potrzeb.

Odkryj nasz szeroki asortyment stołków i taboretów na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Stołki i taborety

17 Produkty