Fotele skórzane

10 Produkty

Wygodne fotele skórzane to podstawa udanego relaksu. Wiele osób wyobraża sobie tę przestrzeń wypoczynkową w podobny sposób: wygodny fotel, kominek, telewizor lub domowa biblioteczka pełna książek. Kubek ciepłej herbaty w ręce i można delektować się idealnym wieczorem bądź leniwym dniem. Fotel będzie uzupełnieniem aranżacji salonu, ale także pokoju dziecka oraz każdego biura. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni fotel oraz w jaki sposób sprawić, by cieszyć się nim jak najdłużej.

Fotele skórzane - historia

Czas kamiennych tronów i drewnianych, zdobionych płaskorzeźbami siedzisk, na których godnie zasiadali historyczni władcy, ginie w mrokach przeszłości. Jednak dzięki literaturze i sztuce tego okresu można wywnioskować, jakie były pierwsze udogodnienia życia codziennego wymyślane przez człowieka. Wśród wielu wynalazków mających usprawnić i umilić codzienne funkcjonowanie wyróżnia się meble. W zależności od klimatu, obyczajów i stopnia rozwoju technologicznego danej społeczności, prastare formy łóżek, stołów i foteli przybierały bardzo różne formy. Szczególną uwagę warto zwrócić na fotele, które z jednej strony były używane w domowym zaciszu, z drugiej – jako trony, pełniły ważne funkcje reprezentacyjne.

Fotele przeznaczone dla zwykłych śmiertelników pojawiły się dopiero około XV wieku, by dwieście lat później stać się oczywistym elementem wyposażenia wnętrz. Co więcej, XVII i XVIII wiek to czas foteli zachwycających bogactwem form i odmian, foteli – mebli wysmakowanych, których wygląd i kunszt wykonania sprawiał, że uchodziły za małe arcydzieła sztuki meblarskiej. Następnie fotele stały się beneficjentami rewolucji wśród mebli tapicerowanych, jaką było wymyślenie w XIX wieku tapicerki sprężynowej. Wiek później przeżyły kolejny renesans jako designerskie meble z nowoczesnych tworzyw sztucznych.

Fotele biurowe

Biurko i stojący przy nim fotel to podstawowe wyposażenie gabinetu. Podstawowym modelem fotela biurowego jest fotel obrotowy na kółkach. Kolor, rodzaj tapicerki, kształt, generalnie rzecz biorąc, wygląd gabinetowych mebli zależy od gustu gospodyni lub gospodarza gabinetu, lecz w przypadku fotela biurowego warto zwrócić uwagę na pewne istotne kwestie.

Fotel biurowy powinien być odpowiednio wyprofilowany, by stanowić stabilne oparcie dla kręgosłupa. Warte uwagi jest regulowane wysklepienie na wysokości lędźwi oraz siedzisko wysokie na tyle, by można było wygodnie oprzeć głowę. Cenne są podłokietniki oraz system regulacji kątów nachylenia określonych płaszczyzn mebla.

Fotele biurowe, mimo swej uniwersalności, występują w rozmaitych stylach i kolorach. Nowoczesne, o futurystycznie wyprofilowanych sylwetkach. Minimalistyczne, z metalowymi lub chromowanymi dodatkami. Designerskie, w niezwykłych barwach i wykonane z zaskakujący tworzyw. Fotele stylizowane na historyczne, tworzące wrażenie przepychu. Odnośnie tapicerki, jej kolor jest oczywiście kwestią gustu oraz identyfikacji wizualnej firmy, lecz warto zadbać, by obicie było wykonane z tkaniny trwałej, odpornej na zabrudzenia i tak zwanej – „oddychającej”. Statyw, na którym fotel stoi powinien mieć regulowaną wysokość, a kółeczka powinny jeździć gładko i cicho.

Fotel biurowy skórzany a relaks

Biurowy fotel skórzany to mebel reprezentacyjny. Kojarzony z profesjonalizmem, władzą, prestiżem, a także zasobnością portfela. To mebel elegancki i stylowy. Jest arystokratą wśród biurowych mebli. Biurowy fotel obity czarną skórą to klasyka gatunku. O jego klasie świadczą jakość materiałów, z których został wykonany, staranność wykończenia oraz technologie, zastosowane dla osiągnięcia jak największego komfortu użytkowania.

Ekskluzywny skórzany fotel biurowy ma wyprofilowane oparcie idealnie dopasowujące się do kręgosłupa, szerokie podłokietniki, na których wygodnie można oprzeć przedramiona. Całość pozwala ciału rozluźnić się, odprężyć. Do regulacji siedziska stosuje się tu podnośniki pneumatyczne, a do przesuwania – pięcioramienny mechanizm z kółkami. Niektóre wersje posiadają tak zwaną funkcję relaksu – masowania lub bujania.

Fotele skórzane - pięlęgnacja

Skóra to bardzo wymagający materiał, należy go regularnie pielęgnować. Raz w tygodniu powinno się fotel odkurzyć, a co dwa miesiące umyć za pomocą roztworu wody i szarego mydła ściereczką z mikrofibry. Należy zaczekać, aż skóra całkowicie wyschnie, a następnie natrzeć ją specjalnym środkiem pielęgnacyjnym.

Skóra ekologiczna do złudzenia przypomina naturalną. Łatwo ją jednak zafarbować wilgotnym materiałem – dlatego należy szczególnie uważać podczas czyszczenia. Zabrudzone miejsca powinno się delikatnie przetrzeć wilgotną gąbką zamoczoną w roztworze ciepłej wody i płatków mydlanych (na litr wody należy wsypać 2 łyżki płatków).

Nowoczesny fotel skórzany – tapicerowany

Wielki, przytulny, w całości tapicerowany skórą lub mięsistą tkaniną obiciową fotel to prawdziwy klasyk gatunku. Nie dziwnego, że współczesne wzornictwo chętnie nawiązuje do tego modelu szukając równocześnie własnych kreatywnych rozwiązań. Dla właścicieli tradycyjnie urządzonych wnętrz, którzy nie stronią jednak od innowacyjnych rozwiązań, interesującą propozycją będą rozłożyste fotele ze skóry lub eko-skóry, utrzymane jednak nie w tradycyjnym, brązowawym kolorze, lecz wybarwione w inny, niecodzienny sposób. Fotele skórzane to nie tylko synonim klasycznego stylu, ale również świetnie pasują do nowoczesnych aranżacji.