Fotele ogrodowe

18 Produkty
Sortuj według

Rattan, metal czy tworzywa sztuczne?

Każdy z materiałów, z jakich wykonuje się fotele czy krzesła ogrodowe, ma swoje wady i zalety. Warto, więc przyjrzeć się każdemu z surowców:

  • Wiklina – to prawdopodobnie najpowszechniejszy w Polsce materiał na meble ogrodowe. Lekka, solidna, źle jednak znosi wilgoć i duże nasłonecznienie, a także niskie temperatury.
  • Rattan – lekki, solidny i wytrzymały. Mniej „skrzypiący” niż wiklina. Również jednak wymaga konserwacji, nie lubi intensywnego nasłonecznienia i niskich temperatur.
  • Drewno – bardziej wytrzymałe na obciążenia. Szybciej jednak niszczeje, wymaga odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji. Drewno egzotyczne (na przykład tek), choć droższe, lepiej znosi wilgoć niż nasze rodzime.
  • Metal – fotele ogrodowe z niego wykonane są wytrzymałe i stabilne. Nie przewracają ich nawet silne podmuchy wiatru. Jednak, aby dobrze znosiły wilgoć, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Koniecznie z poduszkami – bez nich nie są zbyt wygodne.
  • Technorattan – choć droższy od rattanu czy wikliny, za to o wiele solidniejszy, odporniejszy i łatwiejszy w pielęgnacji. Meble z niego zrobione mogą z powodzeniem zimować w ogrodzie.
  • Plastik – lekki i solidny. Dobrze znosi wszystkie warunki pogodowe. Niektórzy jednak twierdzą, że nie jest dostatecznie elegancki.

Ogród klasyczny i ogród nowoczesny

Fotel ogrodowy z rattanu czy wikliny jest modelem uniwersalnym, który pasuje właściwie do każdego ogrodu. Jednak w przypadku na przykład ogrodu klasycznego, z nutami prowansalskimi, toskańskimi czy angielskimi, warto wybrać fotele ogrodowe wykonane z metalu. Misterna metaloplastyka wprowadza magiczną nutę, ułatwia tworzenie „wiekowych” stylizacji, pięknie w jej towarzystwie prezentują się postarzane dodatki. Jeśli chodzi o aranżację nowoczesną, warto wybrać fotele ogrodowe z tworzyw sztucznych. Te z polipropylenu często przyjmują fantazyjne formy – jak rzeźby ze współczesnej galerii. Ciekawym rozwiązaniem są modele fluorescencyjne, które w dzień absorbują promienie słoneczne, a w nocy emitują magiczną poświatę. Również fotele z technorattanu świetnie pasują do nowoczesnego ogrodu. W ich sąsiedztwie dobrze wyglądają proste dodatki ze szkła czy innych tworzyw sztucznych.

Fotel ogrodowy w stylu marynistycznym

Umieszczony w ogrodzie lub na tarasie fotel ogrodowy kojarzy się z relaksem i wypoczynkiem. Wybierając meble warto, zatem zainspirować się aranżacjami w stylu marynistycznym. Na zielonym tle doskonale prezentować się będzie tkanina w charakterystyczne, biało-granatowe marynarskie pasy. Ciekawym akcentem mogą być także inspirowane tematyką marynistyczną motywy: kotwice, muszelki lub stemple z podróży. Najlepszym wyborem będzie fotel ogrodowy z obiciem uszytym z naturalnej tkaniny – na przykład płótna lub bawełny. Dobrze zdecydować się też na drewniany stelaż z ciemnego drewna.

Fotel ogrodowy dla dzieci

Z własnego mebla do wypoczynku w ogrodzie na pewno ucieszą się też najmłodsi. Wybierając fotel ogrodowy dla dzieci, warto zwrócić uwagę na odpowiednie podparcie i wypełnienie. Mebel powinien lekko uginać się pod ciężarem malucha, ale nie zapadać, i zapewniać dobre podparcie dla kręgosłupa. Małych domowników ucieszą zwłaszcza obicia z podobiznami ich ulubionych bohaterów bajek lub rysunkami zwierząt.

Jako fotel ogrodowy dla dzieci bardzo dobrze sprawdzi się też fotel hamakowy. Uszyte z kolorowych, naturalnych i przyjaznych dla skóry materiałów meble wyjątkowo efektownie prezentują się na tle zieleni i błękitnego nieba. Hamak można zamocować do drzewa lub słupa lub zdecydować się na stabilny stojak. Dla dzieci czy dla dorosłych fotele ogrodowe są niezbędne, jeśli chcemy urządzić salonik pod chmurką.