Szukaj
WestwingNow Logo
Bezpłatna przesyłka od 150 zł

Usiądź wygodnie w ogrodzie w swoim fotelu


Fotele ogrodowe sprzyjają wypoczynkowi pod chmurką w letnie dni. Zniosą najtrudniejsze warunki atmosferyczne, a jednocześnie zapewnią komfort użytkowania. Aranżacja ogrodu czy tarasu jest bardziej efektowna, jeśli współgra z wystrojem domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na zewnątrz wprowadzić na przykład nutę nowoczesności. Fotele i inne meble ogrodowe zachwycają, bowiem bogactwem kształtów, kolorów i materiałów.


Jak wybrać idealny fotel ogrodowy?


Meble ogrodowe najlepiej kupować w komplecie. Wtedy zachowana jest spójność stylistyczna między nimi. W pełnym zestawie znajdują się między innymi fotele lub krzesła , stoliki, leżak, a nawet sofa. Aby jednak wybrać odpowiedni fotel, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim trzy kryteria:

  • Styl aranżacji – wybór ulubionej konwencji to podstawa. W końcu ogród aranżuje się dla siebie. Współcześnie dominują dwa ogrodowe style – klasyczny, czyli z nutami prowansalskimi, angielskimi albo toskańskimi, a także nowoczesny, który stawia na proste, ale intrygujące formy oraz mniej tradycyjne materiały.
  • Materiały – to drugi krok, jednak bardzo istotny. Każdy materiał ma swoje wady i zalety, przy czym dużo zależy od użytkowania. Inne materiały sprawdzą się, jeśli meble będą zimować w ogrodzie, a inne, jeśli w chłodne pory roku wrócą do domu.
  • Indywidualne potrzeby – bardziej fotel czy leżak? Model składany, mobilny, czy raczej do stałej aranżacji? Każdy fotel przed zakupem warto przetestować pod względem praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań. Dodatkowe akcesoria, takie jak podłokietniki, albo system regulacji odchylenia oparcia czy wysokości siedziska - wszystko to pozwala dopasować fotel ogrodowy do osobistych wymagań.

Rattan, metal czy tworzywa sztuczne?

Każdy z materiałów, z jakich wykonuje się fotele czy krzesła ogrodowe, ma swoje wady i zalety. Warto, więc przyjrzeć się każdemu z surowców:

  • Wiklina – to prawdopodobnie najpowszechniejszy w Polsce materiał na meble ogrodowe. Lekka, solidna, źle jednak znosi wilgoć i duże nasłonecznienie, a także niskie temperatury.
  • Rattan – lekki, solidny i wytrzymały. Mniej „skrzypiący” niż wiklina. Również jednak wymaga konserwacji, nie lubi intensywnego nasłonecznienia i niskich temperatur.
  • Drewno – bardziej wytrzymałe na obciążenia. Szybciej jednak niszczeje, wymaga odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji. Drewno egzotyczne (na przykład tek), choć droższe, lepiej znosi wilgoć niż nasze rodzime.
  • Metal – fotele ogrodowe z niego wykonane są wytrzymałe i stabilne. Nie przewracają ich nawet silne podmuchy wiatru. Jednak, aby dobrze znosiły wilgoć, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Koniecznie z poduszkami – bez nich nie są zbyt wygodne.
  • Technorattan – choć droższy od rattanu czy wikliny, za to o wiele solidniejszy, odporniejszy i łatwiejszy w pielęgnacji. Meble z niego zrobione mogą z powodzeniem zimować w ogrodzie.
  • Plastik – lekki i solidny. Dobrze znosi wszystkie warunki pogodowe. Niektórzy jednak twierdzą, że nie jest dostatecznie elegancki.

Ogród klasyczny i ogród nowoczesny

Fotel ogrodowy z rattanu czy wikliny jest modelem uniwersalnym, który pasuje właściwie do każdego ogrodu. Jednak w przypadku na przykład ogrodu klasycznego, z nutami prowansalskimi, toskańskimi czy angielskimi, warto wybrać fotele ogrodowe wykonane z metalu. Misterna metaloplastyka wprowadza magiczną nutę, ułatwia tworzenie „wiekowych” stylizacji, pięknie w jej towarzystwie prezentują się postarzane dodatki. Jeśli chodzi o aranżację nowoczesną, warto wybrać fotele ogrodowe z tworzyw sztucznych. Te z polipropylenu często przyjmują fantazyjne formy – jak rzeźby ze współczesnej galerii. Ciekawym rozwiązaniem są modele fluorescencyjne, które w dzień absorbują promienie słoneczne, a w nocy emitują magiczną poświatę. Również fotele z technorattanu świetnie pasują do nowoczesnego ogrodu. W ich sąsiedztwie dobrze wyglądają proste dodatki ze szkła czy innych tworzyw sztucznych.

Fotel ogrodowy w stylu marynistycznym

Umieszczony w ogrodzie lub na tarasie fotel ogrodowy kojarzy się z relaksem i wypoczynkiem. Wybierając meble warto, zatem zainspirować się aranżacjami w stylu marynistycznym. Na zielonym tle doskonale prezentować się będzie tkanina w charakterystyczne, biało-granatowe marynarskie pasy. Ciekawym akcentem mogą być także inspirowane tematyką marynistyczną motywy: kotwice, muszelki lub stemple z podróży. Najlepszym wyborem będzie fotel ogrodowy z obiciem uszytym z naturalnej tkaniny – na przykład płótna lub bawełny. Dobrze zdecydować się też na drewniany stelaż z ciemnego drewna.

Fotel ogrodowy dla dzieci

Z własnego mebla do wypoczynku w ogrodzie na pewno ucieszą się też najmłodsi. Wybierając fotel ogrodowy dla dzieci, warto zwrócić uwagę na odpowiednie podparcie i wypełnienie. Mebel powinien lekko uginać się pod ciężarem malucha, ale nie zapadać, i zapewniać dobre podparcie dla kręgosłupa. Małych domowników ucieszą zwłaszcza obicia z podobiznami ich ulubionych bohaterów bajek lub rysunkami zwierząt.

Jako fotel ogrodowy dla dzieci bardzo dobrze sprawdzi się też fotel hamakowy. Uszyte z kolorowych, naturalnych i przyjaznych dla skóry materiałów meble wyjątkowo efektownie prezentują się na tle zieleni i błękitnego nieba. Hamak można zamocować do drzewa lub słupa lub zdecydować się na stabilny stojak. Dla dzieci czy dla dorosłych fotele ogrodowe są niezbędne, jeśli chcemy urządzić salonik pod chmurką.

Odkryj nasz szeroki asortyment foteli ogrodowych na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Fotele ogrodowe

13 Produkty