Szukaj
WestwingNow Logo
140 zł dla CiebieBezpłatna przesyłka od 150 zł

Masz to w kuchni - szklane filiżanki i kubki

Filiżanki i kubki ze szkła używamy, na co dzień do picia wody, soków czy ciepłych napojów. Przydają się też w kulinarnych eksperymentach. Mogą służyć, jako miarki do odmierzania składników podczas pieczenia czy gotowania. Te do podawania ciepłych napojów - kawy, herbaty, ciepłego mleka czy kakao, najczęściej wyposażone są w wygodny, nienagrzewający się uchwyt, dzięki któremu możemy bezpiecznie, bez obawy, że się oparzymy czy oblejemy, pić z nich lub przenosić naczynia z miejsca na miejsce. W sprzedaży dostępny jest szeroki wybór kształtów oraz wielkości filiżanek, szklanek i kubków. Dzięki temu możemy wybrać takie naczynie, które najbardziej nam odpowiada zarówno pod względem wyglądu jak i kształtu, pojemności i dekoracji. Przy wyborze powinniśmy też kierować się przeznaczeniem filiżanki i kubka. Inną filiżankę wybierzemy do herbaty, a inną do cappuccino. Podobnie jest ze szklankami. Niska do wody czy soku wygląda zupełnie inaczej niż znacznie wyższa do latte.

Szklanki do herbaty

Jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie jest herbata. Czarna, zielona, biała czy aromatyzowana, ponieważ istnieje wiele jej rodzajów, każdy może znaleźć coś dla siebie. Można ją pić samą lub do posiłku, na gorąco albo na zimno. Zawsze też proponuje się herbatę gościom. Dlatego warto zastanowić się nad tym, w jakich naczyniach podawać aromatyczny napój. Według chińskiej legendy pierwszy napar z herbaty powstał przez przypadek – przypadkowe nie powinny być jednak naczynia , w której się ją podaje. Nie warto się przejmować twierdzeniem, że picie herbaty ze szklanki jest nieeleganckie. To sposób podania popularny zarówno w kawiarniach i restauracjach, jak i w domowym zaciszu. Dlatego polecamy dobrze znane szklanki do herbaty! Szklanka to naczynie o objętości około 250 ml, wykonane ze szkła. Szklanki do herbaty i innych napojów gorących są najczęściej wytwarzane z grubego szkła hartowanego. Jest ono odporne na działanie wysokiej temperatury, dzięki czemu nie ma ryzyka, że szklanka pęknie pod wpływem gorącej wody. Materiał ten jest też dwa do trzech razy bardziej odporny na stłuczenie niż porcelana. W razie stłuczenia szkło hartowane rozpada się na duże kawałki o tępych krawędziach – łatwo je, więc uprzątnąć bez ryzyka skaleczenia.

Nowe życie szklanki do herbaty

Klasyczne szklanki są wykonane z bezbarwnego szkła i ma kształt prostego cylindra lub jest lekko stożkowata. To dobrze znane naczynie nie musi jednak być nudne! Współczesny design oferuje ciekawe kształty i wzory. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych wariantów:

  • Prosta szklanka bez ucha, czyli podstawowy wzór. Do podawania ciepłych napojów może być dodatkowo wyposażona w koszyczek z uchem, ułatwiający chwytanie gorącego naczynia. Taki tradycyjny sposób serwowania powraca w projektach szklanek w stylu retro.
  • Szklanka z uchem – kształtem przypominają kubek. Szklanki do herbaty z uchem są wygodne w użyciu, a ucho nie nagrzewa się, umożliwiając komfortowe trzymanie szklanki z napojem.
  • Szklanka z podwójnymi ściankami – designerski wariant znanego naczynia, bardzo atrakcyjny wizualnie. Podwójne ścianki sprawiają, że napar wygląda, jakby unosił się w powietrzu. Dodatkowo chronią dłonie przed poparzeniem, nawet, jeśli szklanka nie ma ucha.

Akcesoria niezbędne w każdej kuchni

Szklanki do herbaty i kubki do napojów gorących należą do podstawowego wyposażenia kuchni. Chociaż serwowanie kawy i herbaty w filiżankach uchodzi za bardziej eleganckie, nie trzeba od razu rezygnować ze swoich przyzwyczajeń i wygody. Bardzo praktyczne są zwłaszcza szklane naczynia do picia – pasują właściwie do każdej zastawy, a do tego są bardzo łatwe w utrzymaniu. Najczęściej nadają się do mycia w zmywarce. Szklanki do herbaty można też zestawić z eleganckim czajniczkiem do herbaty. Polecamy zwłaszcza model wykonany ze szkła, który świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku herbat „kwitnących”. Bezbarwne szkło pozwala obserwować rozwijający się „kwiat” oraz stopniowe zabarwianie się naparu. Dzięki temu picie herbaty może się stać jeszcze przyjemniejsze! Jak śpiewał Kabaret Starszych Panów: „Z rozkoszy tego świata ilości niepomiernej zostanie nam po latach herbaty szklanka wiernej”.

Szkło boro-krzemowe

Jest bardziej odporne na nagłe zmiany temperatury, a dodatkowo znacznie lżejsze od tradycyjnego szkła. Szklanki wykonane z tego szkła idealne nadają się do kawy latte, czekolady na gorąco lub kawy mrożonej. Mają zazwyczaj podwójne ścianki, dzięki którym podana kawa nie tylko wygląda efektownie, ale dodatkowo, dzięki przestrzeni pomiędzy ściankami, która ma właściwości termoizolacyjne, pozostaje na długo ciepła. Z kolei kawa mrożona na dłużej zachowuje niską temperaturę. Filiżanki i kubki ze szkła boro-krzemowego są bezpieczne, praktyczne, a serwowane w nich napoje prezentują się naprawdę efektownie.

Odkryj nasz szeroki asortyment filiżanek i kubków ze szkła na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Filiżanki i kubki ze szkła

1 Produkty