Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Dekoracje: marmur

8 Produkty

Dekoracje z marmuru – klasyczne piękno w domu

Sztuka koi nerwy, uwrażliwia na piękno, poprawia nam samopoczucie – warto wiec znaleźć w domu miejsce na przykład na dekoracje z marmuru, takie jak rzeźby i niewielkie figurki. Wyglądają one atrakcyjnie i w pewnym sensie dodają wnętrzu prestiżu. Dekoracje z marmuru można również umieścić na balkonie, tarasie lub w ogrodzie, ponieważ ten materiał jest odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, jak deszcz czy słońce. Należy jedynie pamiętać, by figurki z marmuru czy marmurowe rzeźby w ogrodzie regularnie impregnować specjalnymi preparatami. Jednak, nawet jeśli na marmurze będzie widać upływ lat, nada mu to tylko wyjątkowy charakter.

Figurki z marmuru – włoska tancerka

Człowiek od wieków pielęgnował poczucie estetyki, poszukiwał piękna i boskich proporcji. W czasach antyku silnie rozwinęła się sztuka figuralna. Choć większość oryginalnych dzieł rzeźbiarskich nie przetrwało do czasów współczesnych, dzięki ich kopiom możemy podziwiać geniusz wybitnych artystów greckich, takich jak Myron czy Fidiasz.

Ulubionym materiałem twórców ateńskich był właśnie marmur - trwały, twardy, o niezwykłym ubarwieniu. Współcześnie kruszec ten wciąż należy do grona najbardziej luksusowych, dlatego koneserzy sztuki chętnie inwestują w dekoracje z marmuru – figurki, marmurowe rzeźby.

Najszlachetniejszym rodzajem marmuru jest marmur biały. Za najlepsze jakościowo bloki kruszcu można zapłacić nawet ponad 10 tysięcy euro za metr sześcienny! Nie dziwi zatem fakt, że figurki z marmuru najczęściej kupują krezusi z Rosji, Chin oraz krajów arabskich. W Polsce w 2005 roku głośno było o aukcji, na której sprzedano rzeźbę wybitnego włoskiego artysty Antonio Canovy zatytułowaną „Tancerka z palcem na brodzie”. Cena słynnej figurki z marmuru osiągnęła wówczas pułap 1 miliona 300 tysięcy złotych. Anonimowy nabywca postanowił przekazać dzieło w charakterze depozytu Muzeum Narodowemu w Warszawie, gdzie można je podziwiać po dziś dzień.

Dekoracje z marmuru - ozdoba i sztuka użytkowa

Figurki z marmuru mogą ozdabiać meble, parapety, kominki, a nawet zwyczajnie stać na podłodze. Decydując się na konkretny model, należy wziąć pod uwagę nie tylko styl dekoracji, ale także jej wielkość.

  • W niedużym wnętrzu wystarczą dwie, trzy figurki z marmuru utrzymane w podobnej stylistyce. W kolonialnym - wyeksponuj na parapecie słonia w stylu orientalnym i podobiznę buddy, a w prowansalskim – romantyczne cherubiny.
  • Figurki z marmuru w wersji XXL czyli marmurowe rzeźby – są idealne do przestronnych, wysokich wnętrz! Świetnie zaprezentują się w salonie lub holu. Jedne z najpiękniejszych rzeźb, które cieszą się ogromną popularnością wśród koneserów sztuki, to figury sakralne. Osoby mieszkające w starym budownictwie mogą wyeksponować taką dekorację np. w ściennej wnęce.
  • Figurki z marmuru nie muszą być samodzielną dekoracją. Często zdarza się, że motywami figuralnymi są ozdobione przedmioty codziennego użytku. Leciwa popielniczka, szkatułka na biżuterię czy stylowy zegar – każdy z tych dodatków może wieńczyć filigranowy, marmurowy posążek.

Dekoracje z marmuru - do ogrodu i na balkon

Ogród sprzyja relaksowi. Warto więc umieścić w nim marmurowe rzeźby, które sprawią, że spędzanie czasu w naszym zielonym salonie okaże się jeszcze przyjemniejsze. Zielone zakątki to znakomite miejsce na figurki z marmuru! Warto wyeksponować je zwłaszcza w ogrodzie w stylu angielskim, pełnym romantycznych zakątków i altan. Rzeźby mogą stać na okazałych cokołach, ozdabiać gazony i fontanny. Popularnością cieszą się marmurowe rzeźby w kształcie dużych kielichów. Mogą one wtedy pełnić funkcję donic. Osoby, które mają niewielki balkon nie muszą rezygnować z dekoracji z marmuru. W stylizowanej klatce na ptaki może zamieszkać marmurowy kanarek, a na parapecie - stylizowane doniczki.

Marmurowe rzeźby w skandynawskim i prowansalskim wnętrzu

Marmurowe rzeźby zazwyczaj mają biały lub beżowy kolor. Dlatego są idealnym dodatkiem do skandynawskiego oraz prowansalskiego pomieszczenia.

Styl skandynawski stanowi połączenie minimalizmu, stonowanych kolorów oraz naturalnych materiałów. Dlatego marmurowe rzeźby to wspaniały dodatek do wnętrz rodem ze Skandynawii. W tym wypadku warto wybierać figury w charakterystycznych dla tego stylu kształtach, jak: poroże, drzewa, zwierzęta, bryły geometryczne.

W prowansalskich wnętrzach lepiej sprawdzą się marmurowe rzeźby w kształcie kwiatów, postaci, popiersi. Nadadzą one pomieszczeniu romantyczny charakter i sprawią, że stanie się ono bardziej przytulne. W tego rodzaju wnętrzach lepiej wyglądają postarzane modele oraz te w beżowym kolorze, ponieważ bardziej wpisują się w filozofię prowansalskiego stylu.

Dekoracje z marmuru, zwłaszcza rzeźby i figurki to elementy sztuki, które warto wpleść w aranżację wnętrza, dodając mu eleganckiego wyrazu, a sobie – możliwości doznań estetycznych na co dzień.