Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Donice: włókna naturalne

16 Produkty
Sortuj: Popularność
Sortuj: Popularność
Filtr
Włókna naturalne

Donice z włókien naturalnych

W związku z narastającym, światowym trendem eko, szczególnie modne i stało się używanie donic z włókien naturalnych. Drewno i wiklina to surowce pochodzenia roślinnego znane od stuleci. Szczególnie wiklina ma bogatą tradycję rękodzielniczą w naszym obszarze geograficznym. Wiklina to po prostu cienkie pędy wierzby, służące za materiał w znanej na całym świecie prastarej sztuce plecionkarstwa. Onegdaj wykorzystywano witki rosnących dziko roślin, obecnie wiklinę uprawia się na plantacjach, lokalizowanych na wilgotnych, podmokłych terenach. W polskiej tradycji wyroby z wikliny kojarzone się z głównie z rękodziełem ludowym.

Większość dostępnych doniczek jest wykonana z tworzyw sztucznych, które są bardzo wytrzymałe, ale niezbyt przyjazne środowisku. Stopniowo coraz większą popularność zdobywają również biodegradowalne donice torfowe. Jak wskazuje ich nazwa, są one wykonane z torfu, czyli gleby złożonej przede wszystkim ze szczątków roślinnych, przypominającej naturalne nawozy. Jak wykorzystać takie donice do uprawy domowych roślin?

Donice z włókien naturalnych – trend eko

Prastara mądrość głosi: „Żyj w zgodzie z naturą i prawami wszechświata”. Niezależnie od zmieniających się epok przynoszących cywilizacyjne zmiany, to prawda wciąż aktualna. Być może wyraża po prostu dojmującą tęsknotę za tym, co naturalne, pierwotne, archaiczne, wolne od technologicznych nowinek i szeroko pojętej nowoczesności. Pragnienie powrotu do natury wyraża się w wielu dziedzinach współczesnego życia, na przykład w sposobach odżywiania się, modzie, a także stylach aranżacji wnętrz. Coraz częściej zwraca się uwagę na to, by najbliższe otoczenie człowieka było naturalne i ekologiczne.

Donice z włókien naturalnych – wiklina

Donice wiklinowe i kosze na kwiaty to klasyka wśród wiklinowych produktów. Najpopularniejsze wiklinowe donice to tak zwane „balkonówki”. Występują w formie wyściełanych folią skrzynek kwadratowych, prostokątnych, okrągłych lub owalnych, tak zwanych „grzebieniaków”. Ciekawym rodzajem wiklinowych donic są stojące lub wiszące kosze w kształcie rożków. Wszyscy Ci, którzy pragną zerwać z “doniczkową” tradycją, mogą wypróbować ciekawą alternatywę: wiklinowe torby z powodzeniem zastąpią donice wiklinowe i będą niezwykle ciekawą ozdobą domu! Do ładnej torby wiklinowej można, na przykład, wstawić palmę w osłonie, co pozwoli uzyskać niepowtarzalny, wakacyjny efekt. Obok takiej donicy nikt nie przejdzie obojętnie!

Donice z włókien naturalnych - kwietniki ogrodowe

W przestrzeni ogrodowej doskonale sprawdzają się wiklinowe meble i dekoracje. Są naturalne i lekkie, dzięki czemu łatwo je przestawiać. Wiklinowy kwietnik znakomicie wkomponuje się w ogród i będzie stanowił komplet z meblami. Dzięki niemu kwiaty zostaną wyeksponowane tak, aby na świeżym powietrzu najpełniej można było podziwiać ich piękno. W ogrodzie również role kwietników mogą spełnić większe lub mniejsze kosze. Można też sprawić sobie bardziej wymyślne dekoracje. Uwite z wikliny rowery, taczki i wozy drabiniaste z miejscem na doniczkę nie tylko uwydatnią urodę kwiatów, ale same w sobie będą stanowić wyjątkowe ozdoby.

Donice z włókien naturalnych

Największą przewagą doniczek wykonanych z torfu jest fakt, że nie zawierają domieszek tworzyw sztucznych. Dzięki temu rośliny rozwijają się w naturalnym środowisku, co pozytywnie wpływa na ich zdrowie i tempo wzrostu. Warto również zauważyć, że donice torfowe nie ograniczają korzeni rośliny, które mogą niekiedy sięgać poza ścianki donicy. Nasiona, które zostaną posadzone w tego typu doniczce, już od samego początku przebywają w otoczeniu o idealnym dla nich Ph.

Donice torfowe są w pełni biodegradowalne. Po pewnym czasie ulegają całkowitemu rozkładowi. Zawdzięczają to w pełni naturalnemu surowcowi, z którego są wykonane. Produkty wykonane z torfu mogą być wkładane do tradycyjnych doniczek lub zakopane w ziemi. Po jakimś czasie ekologiczne donice torfowe donica ulegają rozkładowi, a kwiaty będzie dalej rozwijają się w dobrze nawożonej ziemi.

Donice z włókien naturalnych - w zgodzie z naturą

Donice drewniane najczęściej wykonane są z drewna sosnowego, brzozowego, świerkowego lub teakowego. Najpowszechniej występują w formie skrzyń na planie kwadratu lub prostokąta, choć zdarzają się inne, nietypowe, wykonywane według indywidualnych projektów.

W przypadku doniczek ogrodowych niezwykle ważna jest ich trwałość oraz zdolność ochrony roślin przed zimnem. Dlatego też doniczki z drewna wykładane są specjalną włókniną ochronną oraz ocieplane, na przykład folią bąbelkową lub styropianem. O trwałości donicy z drewna decyduje technologia wykonania. Szczególnie godne polecenia są donice ogrodowe z impregnowanego ciśnieniowo drewna. Zaletą drewnianych doniczek jest również to, że występują zarówno w kolorze naturalnego drewna, jak i zabejcowane na wszystkie kolory tęczy.

Donice z włókien naturalnych – drewno

Drewniane donice wykonane z kantówki, litego drewna lub drewnianych bali wniosą na balkon lub do ogrodu ducha naturalności i ekologii. Drewniane białe donice spodobają się tym, którzy lubią styl skandynawski lub prowansalski. Drewniana donica równie ładnie wyglądają jako dodatek do rattanowych mebli. Pięknie prezentują się doniczki z drewna heblowanego. Polubią je zwolennicy gładkich powierzchni i nowoczesności. Donice z włókien naturalnych to idealny sposób na pozostanie eko oraz upiększenie swojego ogródka lub balkonu.

Odkryj nasz szeroki asortyment donic z włókien naturalnych na WestwingNow i kup swój ulubiony model!