Szukaj
WestwingNow Logo
140 zł dla CiebieBezpłatna przesyłka od 150 zł

Donice z ceramiki – stylowa oprawa dla roślin

Donice z ceramiki pięknie prezentują się zarówno w domu, jak i na tarasie, balkonie i w ogrodzie, są też wykonane z całkowicie naturalnego materiału. Różnorodność kształtów, wzorów i kolorów sprawia, że odnajdą się w nowoczesnych aranżacjach oraz tych nawiązujących do stylistyki retro. Najbardziej popularne są doniczki ceramiczne w naturalnym ceglanym kolorze. Jeśli chcemy zaaranżować nowoczesny balkon albo taras przylegający do nowoczesnego budynku powinniśmy poszukać donic z ceramiki o kształtach nawiązujących do brył geometrycznych i ozdobionych warstwą kolorowej glazury. Natomiast w stylizowanych azylach zieleni odnajdą się klasyczne doniczki ceramiczne zwężające się ku dołowi i w odcieniu cegły, jak również modele zdobione roślinnymi, wypukłymi ornamentami. Pamiętajmy także o osłonkach ceramicznych o najróżniejszych barwach i fakturach, które upiększą rośliny rosnące w starych lub plastikowych pojemnikach. Doniczki ceramiczne w mieszkaniu odgrywają natomiast rolę dekoracyjnych dodatków, za pomocą których można podkreślić styl wnętrza i wydobyć jego charakter.

Ceramika – naturalna i ekologiczna

Tradycja wytwarzania naczyń ceramicznych sięga wielu wieków wstecz i towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Najstarsze znalezione wyroby ceramiczne datuje się na 13 tysięcy lat p.n.e. Ceramika jest dużo starsza niż na przykład szkło. Powstaje z wypalanej w wysokiej temperaturze gliny. Doniczki ceramiczne to jeden z niewielu przykładów wyrobów doskonale prezentujących się w surowej formie, czyli bez dodatkowego malowania. Na rynku dostępne są także donice i osłonki pokryte błyszczącą, matową powłoką w różnych kolorach. Takie doniczki – we wszystkich odcieniach tęczy – doskonale pasują chociażby do wnętrz nowoczesnych o oszczędnym, monochromatycznym wystroju. Donice i osłony z ceramiki można umieszczać zarówno w domu, jak i na zewnątrz – na tarasie czy w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że te przeznaczone na świeże powietrze muszą być wypalone w wyższej temperaturze. Dzięki temu bez problemu zniosą nawet najsroższe mrozy.

Świetne warunki dla rozwoju roślin!

Donice z ceramiki mają podstawową wielką zaletę. Ich struktura jest naturalnie porowata, dzięki czemu rośliny mogą w nich oddychać i mają korzystne warunki do rozwoju. Naturalnie odprowadzany jest też nadmiar wilgoci. To jednak sprawia, że rośliny w doniczkach ceramicznych należy nieco częściej podlewać niż te rosnące w pojemnikach z innych materiałów, np. plastiku. Warto pamiętać, że dla domowej zieleni najlepsze są surowe doniczki ceramiczne. W tych z glazurowaną powłoką, przepływ powietrza i wilgoci jest już nieco bardziej ograniczony. Producenci oferują zarówno proste modele bez dodatkowych zdobień, jak i stylizowane. Większe donice, które wyglądają jak skrzynie, przywodzą na myśl renesansowe wille i klasycystyczne pałace. Takie dodatki niezwykle efektownie zaprezentują się na przykład w ogrodzie.

Kupujemy donice ceramiczne

Jeśli chcemy, aby pojemniki na rośliny były odporne na zmienne warunki atmosferyczne (w tym mróz), szukajmy modeli mrozoodpornych. Koniecznie sprawdźmy przed zakupem, czy wybrane przez nas donice z ceramiki mają otwór w dnie, który umożliwia swobodny odpływ nadmiaru wody z ziemi. Warto też dobrać odpowiednią podstawkę – często są one sprzedawane w komplecie z doniczkami ceramicznymi. Możemy też dobierać podstawki w tym samym odcieniu, lub przeciwnie – zastosować kontrast kolorystyczny. Podczas zakupu sprawdźmy, czy pojemniki nie są pęknięte i czy przy delikatnym stuknięciu wydają głęboki dźwięk. Jeśli zdecydujemy się na doniczki ceramiczne pokryte warstwą szkliwa, również uważnie przyjrzyjmy się ich powłoce. Nie powinno być na niej żadnych uszkodzeń, które mogą spowodować, że szkliwo zacznie się dalej kruszyć.

Jak użytkować i konserwować doniczki ceramiczne?

Donice z ceramiki nie wymagają od nas skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy jedynie regularnie przecierać je zwilżoną szmatką. Czasami na dłużej użytkowanych doniczkach można zaobserwować pojawienie się warstwy białego nalotu. Nie trzeba się tym martwić. Przyczyna jest prosta - twarda woda i stosowane podczas podlewania nawozy roślinne. Ponieważ struktura ceramiki jest naturalnie porowata, łatwiej wnikają w nią sole mineralne, które następnie tworzą na zewnątrz te nieestetyczne osady. Taką doniczkę zawsze można jednak uratować i przywrócić jej estetyczny wygląd! Najpierw warto spróbować usunąć naloty za pomocą niezbyt twardej szczotki albo dokładnie umytą doniczkę sparzyć wrzątkiem. Jeśli woda nie pomoże, należy pojemnik umieścić w wiadrze z wodą z dodatkiem 0,5 litra octu – ten roztwór rozpuści niepożądane osady.

Donice z ceramiki są bezsprzecznie prawdziwą ozdobą balkonów i tarasów, równie ważną jak rośliny, które w nich rosną.

Odkryj nasz szeroki asortyment donic z ceramiki na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Donice: ceramika

36 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr
Ceramika