Dekoracje z papieru

175 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr
Papier

Dekoracje z papieru – tradycją wielu kultur

Od japońskich origami po polskie wycinanki ludowe. Można je wykonać samodzielnie albo kupić gotowe. Stanowią świetny wybór dla miłośników ekologii. Wykonywanie dekoracji papierowych na święta to z kolei doskonała rozrywka dla dzieci i całej rodziny.

Ten materiał został wynaleziony w starożytnych Chinach około 2 tysięcy lat temu. Za pośrednictwem Arabów dotarł do Europy. Pierwsze papiernie na kontynencie zakładano w XII i XIII wieku. Wraz z wynalazkiem druku, czego dokonał Johannes Gutenberg, rozpoczęła się nowa era w czytelnictwie. Jednak papier to nie tylko książki – doskonale pełni funkcje ozdobne.

Dekoracje z papieru - tradycyjne ozdoby

Stosunkowo łatwo dostępny i tani papier od wieków odgrywa ważną rolę w rzemiośle i zdobnictwie ludowym. Najpopularniejsze dekoracje z tego materiału naśladują japońską sztukę origami. Precyzyjne składanie jednej kartki papieru owocuje efektownymi dekoracjami, które są ciekawą ozdobą wnętrza.

Dekoracje papierowe to jednak nie tylko sztuka z Azji. Od wieków powstają też na ziemiach polskich. Niezwykłą tradycją jest wykonywanie wycinanek ludowych, które ogromną popularność zdobyły między innymi na Mazowszu. Wycinankarki przygotowywały misterne formy nawiązujące do natury – roślin i zwierząt. Polska sztuka ludowa jest odkrywana na nowo, a motywy popularne od dziesięcioleci czy nawet wieków interesują współczesnych projektantów. W odświeżonych formach ludowe dekoracje z papieru pojawiają się na meblach i dodatkach.

Modnie i ekologicznie

Dekoracje z papieru mają jeszcze jedną ważną zaletę - są uznawane za ekologiczne. Zwrot ku naturze i materiałom z niej pozyskiwanym, bez dodatku substancji chemicznych, dotyczy też aranżacji wnętrz. Dekoracje wykonuje się między innymi z papieru makulaturowego pochodzącego z recyklingu. Dzięki temu surowiec się nie marnuje, a przy tym powstają ciekawe dodatki.

Olbrzymią popularność zdobyły barwne, dekoracyjne poroża wykonywane z papieru. Stanowią świetny wybór do wnętrz, w których rządzi trend eko, czy urzekających feerią barw aranżacji boho. Wykorzystuje się go z powodzeniem do produkcji abażurów, które wspaniale sprawdzają się w roli oprawy światła. Dekoracje z papieru można również przygotowywać zgodnie z rytmem pór roku, czyli wiosenne, letnie, jesienne i zimowe, albo z okazji ważnych świąt: Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

Bożonarodzeniowe dekoracje z papieru: to wyjątkowo wdzięczny materiał na ozdoby świąteczne. Łatwo zrobić z niego choinki, gwiazdki, aniołki, renifery bądź mikołaje. Takie dekoracje warto powiesić w różnych miejscach domu. Z papieru można wykonać również efektowne opakowania na prezenty.

Dekoracje z papieru - pompony na ścianę

Dekoracje z papieru można zamocować zarówno na choince lub ustawionych w wazonie gałązkach, ale również w innych miejscach. Bardzo ciekawie wyglądają również wielobarwne pompony zawieszone na ścianie. Ich przygotowanie to bardzo prosty i szybki sposób na stworzenie czegoś oryginalnego.

  • Przygotuj prostokątne arkusze bibuły w różnych kolorach.
  • Zepnij arkusze metalową klamrą i ponacinaj każdy z nich, tworząc prostokątne frędzle.
  • Nienaciętą część zroluj i zawiąż sznurkiem.
  • Ozdoby dekoracyjne gotowe!

Kolorowe pompony najlepiej prezentują się na gładkiej ścianie. Można ułożyć z nich ciekawe kompozycje w różnych kolory.

Girlandy papierowe – jak zrobić te ozdoby?

Sposobem na nadanie charakteru danej okoliczności w pomieszczeniu jest wykonanie girlandy. Może to być girlanda z papieru lub z przedmiotów, np. z jabłek, guzików, słomek, tak naprawdę ze wszystkiego. To niezwykle kreatywny sposób na ozdobienie pomieszczenia oraz przypisanie mu konkretnego stylu. Aby wykonać taką girlandę należy wcześniej przygotować:

  • Papier
  • Nożyczki
  • Sznurek
  • Klej/taśmę/zszywacz

W zależności od tego na jaką okazję przygotowujesz girlandę należy odpowiednio wyciąć wzór. Warto również zmierzyć ścianę lub miejsce w którym będzie wisieć oraz dodać kilkadziesiąt centymetrów luzu, tak aby girlanda mogła swobodnie wisieć. Pamiętaj również o równomiernym rozłożeniu elementów dekoracyjnych, aby zachować estetyczny wygląd. Arkusze dekoracyjne możesz nawlec na sznurek lub przyczepić je zszywaczem lub klejem, w zależności od jakości materiału. Dekoracje z papieru to niezwykle tani sposób na udekorowanie mieszkania, ale również dający ogrom możliwości, jeśli chodzi o kreatywność i dostosowanie formy ozdoby do swoich indywidualnych potrzeb.

Dekoracje z papieru a święta

Ozdoby z papieru to tani sposób na udekorowanie mieszkania. Święta to czas kiedy na parę tygodni musimy zmienić wystrój wnętrza tak aby pasował do danej okoliczności. Użycie do tego indywidualnie zrobionych akcesoriów z papieru to świetny pomysł na oryginalne i niedrogie ozdobienie mieszkania. Takie dekoracje można wykonywać co roku zupełnie inne i nie zajmują przez resztę roku miejsca w szafie. To świetne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają świąteczne dekoracje, ale nie mają miejsca na ich przechowywanie. Dekoracje z papieru to bardzo ekonomiczna i oryginalna ozdoba dla każdego!

Odkryj nasz szeroki asortyment dekoracji z papieru na WestwingNow i kup swój ulubiony model!