Szukaj
Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Odkryj nasz szeroki asortyment dekoracji z kryształu na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Dekoracje: kryształ

1 Produkty
Sortuj: Popularność
Sortuj: Popularność
Kryształ

Błysk z klasą czyli dekoracje z kryształu

W okresie PRL dekoracje z kryształu były u nas niezwykle popularne i doceniane, traktowano je jako ozdoby będące symbolem zamożności. Zresztą, synonimem luksusu kryształ był od chwili powstania w XVII wieku. Z kryształowych kielichów pito wówczas wyłącznie na dworach królewskich i arystokratycznych. Wspaniałe żyrandole kryształowe zdobiły najzamożniejsze pałace.

Dziś wielu z nas nadal pamięta kryształowe kieliszki, miseczki, wazony, które dumnie stały w rodzinnych domach, wielu ma też jeszcze pojedyncze sztuki z tamtego okresu. W latach 90. szkło kryształowe na pewien czas straciło swoją pozycję, by niedawno powrócić, a wręcz wkroczyć na podium.

Kryształ to szkło drogie w produkcji (co przekłada się na jego cenę). Dzięki zawartości ołowiu jest gęste i ma bardzo wysoki współczynnik załamania światła. Dla nas oznacza to, że światło na krysztale atrakcyjnie się załamuje. Aby podkreślić tę właściwość, wyroby wzbogaca się szlifowaną dekoracją. Gdy pada na nie promień światła, tworzą się wspaniałe tęczowe odblaski. Bogato zdobione szkło kryształowe potrafi pięknie migotać. I jest cudownie przejrzyste – jak kryształ górski, przezroczysty minerał, od którego wzięło swoją nazwę.

Jak to z kryształem było

Wynalezienie szkła tak doskonale bezbarwnego i przezroczystego, by przypominało kryształ górski było ambicją wielu szklarzy. W XV w. udało się to mistrzom z Murano, ale ich wyrób okazał się bardzo kruchy. W 1676 r. Anglik George Ravencroft wynalazł szkło ołowiowe - czyste, błyszczące i łatwo poddające się obróbce. Bardzo szybko podbiło ono całą Europę. Szkło kryształowe używane jest nie tylko do wyrobu naczyń, ale też lamp oraz świeczników. Ze szkła , które zawiera min. 36 proc. ołowiu produkowane są również słynne kryształy Swarovskiego, z których powstaje biżuteria i dekoracyjne drobiazgi.

Kryształowe ozdoby - żyrandole

Okazałe żyrandole dekorowane kryształami kiedyś kojarzyły się z przepychem wystroju pałacowego, dziś mogą stanowić dekoracje wnętrz zaaranżowanych w najrozmaitszych stylach. Są niemal obowiązkowymi elementami wystroju glamour. Wyglądają imponująco i wyraźnie zmieniają charakter przestrzeni, sprawiając, że wygląda luksusowo i bogato. Wyszlifowane kryształowe ozdoby przytwierdzone do żyrandola rozpraszają światło żarówki, wspaniale rozświetlając pomieszczenie. W ciągu dnia promienie słoneczne przepuszczone przez kryształy ulegają rozszczepieniu, również dając niezwykły efekt.

Dekoracje z kryształu sprawdzą się nie tylko w stylu glamour. Kryształowy żyrandol może być niezwykłym dodatkiem w przestrzeniach minimalistycznych, a nawet w oszczędnie urządzonych loftach. Będzie wówczas stanowił element kontrastowy dla prostych i surowych form. Wielu zwolenników ma dekorowanie kuchni i łazienki okazałym żyrandolem z kryształowymi ozdobami.

Dekoracje z kryształu – nie tylko żyrandole

Żyrandol z kryształu jest z pewnością spektakularną dekoracją wnętrza. Jednak ze szkła kryształowego powstaje mnóstwo innych pięknych rzeczy, wśród nich są wazony o rozmaitych formach i dekoracyjnych szlifach, patery na ciastka i słodycze, tzw. bombonierki, koszyczki, a także figurki, uchwyty i gałki meblowe, popielniczki, ozdobne kule, przyciski do papieru... Można by długo wymieniać. Trzeba jednak koniecznie wspomnieć o naczyniach stołowych takich jak kieliszki do wina i wody, szklanki do whiski, dzbanki na wodę.

Dekoracje z kryształu - karafki

Karafki to piękne i wyjątkowo efektowne ozdoby kryształowe. Wspaniale prezentują się, gdy wleje się do nich kolorowe trunki, choć i puste bywają małymi dziełami sztuki. Załamania kryształu i ciecz o szlachetnej barwie w połączeniu ze światłem dają niezwykły efekt wizualny. Karafki to nie tylko imponujące ozdoby kryształowe, ale też funkcjonalne naczynia. Warto wiedzieć, jak dobrać ich kształt i wielkość do serwowanych alkoholi.

  • Karafki do wina – przelewa się do nich najczęściej wino czerwone. Wyjątkowy smak trunku podkreśla karafka z szerokim dnem i szyjką.
  • Karafki do likierów – nieduże, zwykle o pojemności od 0,3 do 0,5 l. Mogą przybierać najbardziej wymyślne kształty i zachwycać designem.
  • Karafki do whisky – tradycyjnie powinny mieć kwadratowy kształt, bogato zdobione ścianki i dekoracyjny korek, który zapobiega ulatnianiu się aromatu trunku.

Świąteczne ozdoby kryształowe

Efektowne zawieszki i girlandy to wspaniałe dekoracje z kryształu na specjalne okazje. Ozdoby kryształowe w tej postaci będą stanowić idealną oprawę świąt Bożego Narodzenia. Można powiesić je na oknie, choince lub miniaturowym drzewku ustawionym na środku stołu. Przypominają sople lodu lub niezwykłe formy wykute w lodowej bryle. Pięknie mienią się kolorami. Ozdoby kryształowe w postaci girland i zawieszek posłużą też na inne okoliczności. Będą na przykład oryginalnymi dekoracjami stołów weselnych, sali dla gości, a nawet kościoła podczas ceremonii ślubnej.

Dekoracje z kryształu wyglądają tak pięknie, że nie warto ich porównywać z żadnymi innymi - to po prostu magia wyczarowana ze szkła.

Odkryj nasz szeroki asortyment dekoracji z kryształu na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Bezpłatna przesyłka od 150 zł

100 dni na darmowy zwrot

Dział Obsługi Klienta 22 290 3000